ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Türban konusu

+11
Umudun Türküsü
devran
emre
kızıl yıldız
rapn213
devrimci
gözde
taylan.özgür
solcukemalist
ebru
Okay
15 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
YazarMesaj
devran

devran

Kadın

Türban konusu - Sayfa 4 Empty
MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeC.tesi Şub. 23 2008, 18:12

doğrudur usta ben inanırım ya koyun keçi öldürmüş adamlar deniyoki sivil hedefler vurulmuş hemm medyaya inanmıyorum ben hepsi satılmış onların gerçeğii göstermiyolar şimdi de kara harekatı başladı karlar erimeden bitirmek istiyolar milletin işini karlar eriyince millet şehirlere incek çünkü
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeC.tesi Şub. 23 2008, 18:33

ama pkk ya sonuna kadar karşıyım ancak bu olay bu kadar kolay değil oraya 1000 harekat düzenle hepsini öldür
yinede 5 yıl sonra yeniden kurulucek yeniden dağa cıkıcakalr
bunun kökenine inmelisin
devran

devran

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeC.tesi Şub. 23 2008, 19:05

doğru diyosun sonuçta 10 yıl öncede güya bitirmişlrdi ama ne oldu yeniden hortladılar onları öldürüyolar ama yok edemiyolar zaten yok etmek istedikleri de yok
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePtsi Şub. 25 2008, 21:16

ben bunun bir kenan evren projesi olduğunu düşünüyorum bu bir komplo teorisi olabilir ancak buna inana insanlar var
abdullah öcalanla kenana evren 1979 ve 1980 de görüşmüşlar 1980 lerdede apo nun bazı generalleri ankaraya gelip görüşmeler yapmış
peki bunun nedeni ne olabilir diye sorucaksınız cok basit
- ülkemizdeki aişırı milliyetçileri güçlendirmek faşizmi artırmak
-bir diğeride orduyu devamlı savaş halinde tutup orduyu güçlendirmek
- bir diğeri ülkemizdeki solcuları terörist gibi göstermek

işte bunlar amaçları olabiir ancak abdullah öcalanla kenan bayefendi nin görüşmeleri var bunun bazı kanıtlarıda var bunlarla ilgili kanıtları bulursam yazarım buraya ben buna inanıyorum sizi bilemem
devran

devran

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePtsi Şub. 25 2008, 22:04

[quote="solcukemalist"]ben bunun bir kenan evren projesi olduğunu düşünüyorum bu bir komplo teorisi olabilir ancak buna inana insanlar var
abdullah öcalanla kenana evren 1979 ve 1980 de görüşmüşlar 1980 lerdede apo nun bazı generalleri ankaraya gelip görüşmeler yapmış
peki bunun nedeni ne olabilir diye sorucaksınız cok basit
- ülkemizdeki aişırı milliyetçileri güçlendirmek faşizmi artırmak
-bir diğeride orduyu devamlı savaş halinde tutup orduyu güçlendirmek
- bir diğeri ülkemizdeki solcuları terörist gibi göstermek

işte bunlar amaçları olabiir ancak abdullah öcalanla kenan bayefendi nin görüşmeleri var bunun bazı kanıtlarıda var bunlarla ilgili kanıtları bulursam yazarım buraya ben buna inanıyorum sizi bilemem[/quote
ben inanıyorum sana olabilir zaten böyle olmasa niye apoyu imalıda beslesinler neden aponun örgütü ordanidare etmesine izin versinle insanlar ordu pkkyı bitiricek diye canlarını toprağa veriyolar
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePtsi Şub. 25 2008, 22:29

bu ülkede demokrasi varmış bu ülkede adalet varmış bu devletin içindekiler vatansevermiş hepsi yalan
deniz gezmişi astı bu ülke bu apo yu asamadı sonra demokrasi var derler gafiller
Umudun Türküsü

Umudun Türküsü

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeÇarş. Şub. 27 2008, 00:55

öncelikle bi arkadaşımız demiş ki "neden cami yapılıyor da okul yapılmıyor?"
dikkat edin köylere, ordaki camiler halk tarafından yardımlar toplanarak yapılır ya da zengin birisi çıkar ve cami yaptırır...
bunun hükümetle cidden alakası yok...
yani herşeyde hükümeti suçlamaya alışmışız ya, bunu duyunca da direk hükümete mal etmeyelim...
eğer böyle yapıp her bişeyin altında onların isimlerini ararsak onlardan farkımız ve objektif tarafımız kalmaz...
he çıkıp da neden o kadar Din kültürü öğretmeni atanıyor da Matematik öğretmenimiz hala yok derseniz tamam haklısınız...
ya da işte İHLlerde katsayı sorunu diye adlandırılan "soruna" getirilen "çözüm"e laf etseniz haklısınız (:

gelelim türbana...
bana karşıt fikirler sunan elbetteki olacak kendi aramızda da ama söylemeliyim içimdekileri...
"özgürlük taraftarı insanlar nerdeler" diyolar ya türbanlı arkadaşlarımız üniversite girişlerinde...
onlara "işte biz burdayız!" demeliyiz bence...
üniversitede türban evet serbest olmalı...
çünkü onların açısından bakmaya çalışıyorum...
onlara da bunu hep söylerim..
ben sizin açınızdan bakıyosam siz de benim kaygılarımı anlamalısınız artık derim ve onlarda da bişeyler parlar artık...

diyorum ki kamuya kesinlikle türbanın girmeyeceğine dair madde konulsun...
milletvekilleri çıkıp da "herşey zamanla, sıra kamuda..." diye çığrışmasın...
iktidar 2 tarafı da memnun etmek adına bizim kaygılarımıza kulak versin...
bunlara karşılık üniversitede türban serbest olsun, evet...
çünkü unutmayın ki eğitim hakkı kesinlikle engellenemez..
bunun yanında insanların dinlerini yaşam hakkı da engellenemez...
özgürlük budur...
ama belirli kurallar çerçevesinde özgürlük (;
Kemalizm'de bahsedilen özgürlük...

türban üniversiteye girince laiklik ilkesi zedelenmez bana göre...
ben şu an evet üniversiteye girmesine karşı değilim desem de hükümet karşısında hayır girmesin derim...
nedeni de yapılan açıklamalar..
kamuya türbanın girmesi gibi yani...

eğer türban kamuya girerse direk devrim yasaları çiğnenmiş olur ve devlet işlerine türban sokulmuş olur...
eee bu nedir...?
laiklik ilkesinin zedelenmesi...

yani eğer belirli kurallar çerçevesinde özgürlük isterlerse başörtüsüne eyvallah derim...
ama Devrim yasalarıma dokunmadıkları sürece tabi ki...

bu kadar sert muhalefet yapmak bize yakışmaz bence...

ayrıca türban konusunda Erdoğan'ın yaptığı açıklama dikkatimi çok çekmişti...
"beyaz çarşaflarımızı giydik de geldik" tarzı bi cümleydi işte...
bunu söyleten nedir...?
yapılan sert muhalefet...
Erdoğan bunu söyleyince noldu?
direk oy kaptı...!
yani bizim yaptığımız her sert müdahale ona oy olarak geri dönüyor, bunu da unutmayalım bence... (;
ayrıca da Erdoğan'a bunu söyletenleri de kınamak lazım bence...
idam hiç bi zaman kabul edilemez çünkü...
idamın haklı gerekçesi olamaz...
Okay

Okay

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeÇarş. Şub. 27 2008, 01:19

Umudun Türküsü demiş ki:
öncelikle bi arkadaşımız demiş ki "neden cami yapılıyor da okul yapılmıyor?"
dikkat edin köylere, ordaki camiler halk tarafından yardımlar toplanarak yapılır ya da zengin birisi çıkar ve cami yaptırır...
bunun hükümetle cidden alakası yok...
yani herşeyde hükümeti suçlamaya alışmışız ya, bunu duyunca da direk hükümete mal etmeyelim...
eğer böyle yapıp her bişeyin altında onların isimlerini ararsak onlardan farkımız ve objektif tarafımız kalmaz...
he çıkıp da neden o kadar Din kültürü öğretmeni atanıyor da Matematik öğretmenimiz hala yok derseniz tamam haklısınız...
ya da işte İHLlerde katsayı sorunu diye adlandırılan "soruna" getirilen "çözüm"e laf etseniz haklısınız (:

gelelim türbana...
bana karşıt fikirler sunan elbetteki olacak kendi aramızda da ama söylemeliyim içimdekileri...
"özgürlük taraftarı insanlar nerdeler" diyolar ya türbanlı arkadaşlarımız üniversite girişlerinde...
onlara "işte biz burdayız!" demeliyiz bence...
üniversitede türban evet serbest olmalı...
çünkü onların açısından bakmaya çalışıyorum...
onlara da bunu hep söylerim..
ben sizin açınızdan bakıyosam siz de benim kaygılarımı anlamalısınız artık derim ve onlarda da bişeyler parlar artık...

özgürlük budur...

ben şu an evet üniversiteye girmesine karşı değilim desem de hükümet karşısında hayır girmesin derim...

eğer türban kamuya girerse direk devrim yasaları çiğnenmiş olur ve devlet işlerine türban sokulmuş olur...
eee bu nedir...?
laiklik ilkesinin zedelenmesi...

yani eğer belirli kurallar çerçevesinde özgürlük isterlerse başörtüsüne eyvallah derim...
ama Devrim yasalarıma dokunmadıkları sürece tabi ki...

bu kadar sert muhalefet yapmak bize yakışmaz bence...

ayrıca türban konusunda Erdoğan'ın yaptığı açıklama dikkatimi çok çekmişti...
"beyaz çarşaflarımızı giydik de geldik" tarzı bi cümleydi işte...
bunu söyleten nedir...?
yapılan sert muhalefet...
Erdoğan bunu söyleyince noldu?
direk oy kaptı...!
yani bizim yaptığımız her sert müdahale ona oy olarak geri dönüyor, bunu da unutmayalım bence... (;
ayrıca da Erdoğan'a bunu söyletenleri de kınamak lazım bence...
idam hiç bi zaman kabul edilemez çünkü...
idamın haklı gerekçesi olamaz...

türban konusunda yazdıklarına kesinlikle katılıyorum arkadaşım.. genel düşüncelerin de çok güzel.. paylaştığın için teşekkürler.. bazı arkadaşlara da güzel örnek oldu bence yazdıkların ..
https://ata-genc.yetkin-forum.com
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeÇarş. Şub. 27 2008, 04:36

Umudun Türküsü demiş ki:
özgürlük budur...

Üniversiteler din özgürlüğünün yaşanması gereken yerler değildir. Böyle bir durumda üniversitedeki özgür düşünce ortamı büyük ölçüde zedelenir. Herkesin bahsettiği, çoğunun dikkate almadığı "baskı ortamı" oluşur. Bu durum başı açık olan için de, kapalı olan için de geçerlidir. Şimdiye kadar herkes sorunsuz okula gidip gelirken, türbanları şimdi mi kafalarına dank etti?
Bırakın lütfen bunları...

Kimse kimsenin eğitim hakkını engellemiyor zaten. Sadece kural şu (idi) : "Kardeşim, okumak istiyorsan, kılık-kıyafet yönetmeliğine uyacaksın, başını bağlayıp okula gelmeyeceksin." Eğer birileri çıkıp, "benim başım kapalı olduğu için okula gidemiyorum", diyorsa bu sadece bir bahanedir. Okumak isteyen kurallara uyar. "Başımız kapalı diye okumaya hakkımız yok muu?!" diye naralar atmanın hiçbir anlam teşkil etmediği herkesin malumu olmalıdır.

Bugün tam anlamıyla "türban" isteyen insanların hemen hepsi, senin "Devrim Yasaları"nın karşısında olan insanlar zaten. Çoğu, yapılan uygulamayı yetersiz buluyor. Çarşaf da serbest olsun istiyor. Hatta daha ileri giderek, şeriat gelsin istiyor. Bunun ardı arkası kesilmez. Eğer herkes çıkıp da bu işe "din özgürlüğü" olarak bakarsa, özgürlük adı altında akla gelmeyecek yasalar çıkar, ve kimse de buna karşı hiçbir şey yapamaz. Hele ki, bahsedilen şey tamamen bir siyasi simge ise, buna "özgürlük" demek saflıktır.

Bu kadar pembe bakıyor olamayız değil mi? :
"Kamuya kesinlikle türbanın girmeyeceğine dair madde konulsun,
milletvekilleri çıkıp da "herşey zamanla, sıra kamuda..." diye çığrışmasın"
İyi de, onların amacı laikliği korumak değil...
Onların amacı Devrim Yasaları'nı korumak hiç değil...
Onların amacı, hayallerindeki Türkiye'yi yaratmak!
Ve bu hayalin içinde ne "devrim" adı altında herhangi bir yasa, ne de laiklik mevcut...

Senin söylediğinin tam aksine, bize yakışan sert muhalefet yapmaktır.
İş sadece türban ile kapatılmaya çalışılıyor ama, ülke yavaş yavaş satılmaya başlanıyor bilmem farkında mısınız?
Özelleşmeyen ne kaldı?
Bunlar bambaşka konular, fakat hepsinin ortak ucu: AKP
Gözümüzü açıp olan bitene bakmamız gerekiyor. Her şeyi yorumlamamız gerekiyor.

Ayrıca, Erdoğan'ın idamdan bahsetmesiyle düşünmemiz gereken şey onun oy kapıp kapmadığı değil, onların bu yolda ne kadar hırslı ve azimli olduklarıdır. Onlar bu yola baş koymuş yani bir diğer deyişle... Erdoğan'a bunu söyletebilen "sert muhalefeti" kınamamız değil, aksine ayakta alkışlamamız gerekir. Demek ki o muhalefetten o kadar etkilenmiş ki, gayesini her ne olursa olsun gerçekleştireceğini açık açık söylemekten çekinmiyor...
Umudun Türküsü

Umudun Türküsü

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeÇarş. Şub. 27 2008, 20:43

Erdoğan bi yerlerden hırslanıp da o lafları sarfedemez...
inanmam kesinlikle buna...
oy olmak için yapmadığım bişey kalmadı demek içindir o laflar...!

her ne kadar türbanın bu kadar tartışılmasına karşı da olsam bi yerden sonra tartışmak hak oluyor yani...
yok ekonomi, yok işsizlik, yok pekaka... biz de farkındayız bunun siz de...
ama türban konusunu bunlar var diye yok sayamayız ne yazık ki...

türbanlıların kendilerini savunurken 97 öncesine bakın demeleri vardır ya...
kesinlikle haklılar..
o zaman neden sorun değildi bu...?
çünkü o zamanlar iktidar oy kapmak için türbanı kullanmıyordu...
türban sorununu Akp hükümeti kendisi üretti... kendi kendine çözüm bulmaya da çalışıyor işte...
ayrıca türbanın üniversitede serbest olması için önergeyi veren de Mhpdir...!
Akp hükümeti yapar mıydı böyle bişey ya bi düşünün...
bazı şeyler yürek ister hem...
hem de eğer sorun çözülürse bi dahaki seçimlerde napıcaklar...?
düşünün yani bi..
ki farkındaysanız da Mhp-Akp koalisyonu bitmiş vaziyette...
çünkü Akp direk geri çekilme aşamasına girdi...
herşeyi Mhpye yıkmaya çalışan bi zihniyet...
bunlar mı hırslı yani...?
peeh...!

milletvekillerinin amacı zaten laikliği korumak değil, farkındayım...
ama CHP de laikliği korumak adına çıkmadı yani bugün Anayasa Mahkemesine...
oy kapmak için hepsi bişeyler yapacak işte...!

son olarak da...
sert muhalefet olmaz diye hala şiddetle düşünüyorum...
sonuçları ortada...
ki zaten kimse de bana katılmak zorunda da değil...
yani kızmanın alemi yok (;
_______
Okay teşekkürler bu arada (;
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePerş. Şub. 28 2008, 01:02

Şu an yapacağım son şey ülkedeki herhangi bir partiyi savunmaktır. CHP'nin, MHP'nin ya da AKP'nin ülke refahı için işler yaptığını kim düşünebilir? CHP Anayasa Mahkemesi'ne başvuruyorsa, evet bunun altında türban karşıtlarının oyunu almak vardır. Fakat aynı zamanda MHP'nin türban savunuculuğu yapmasının altında da türban destekçilerinin oyunu almak vardır. AKP'yi es geçiyorum zaten onların amacı buydu...

Bence Erdoğan hakkında biraz araştırma yapmaya ihtiyacın var..
Araştır bakalım bundan 10 sene önce Erdoğan meydanlarda neler demiş?
O benim bahsettiğim hırsını nasıl dile getirmiş?
AKP her şeyi MHP'ye yıkmaya çalışmıyor, direk MHP'yi kullanıyor...

Ben de şiddetle sormaktayım:
Sert muhalefet yapmayıp ne yapacağız?
AKP'nin bu ülkeyi satıp savuşturmasına, ülkeyi bölmesine, insanlar arasında kargaşa yaratmasına göz mü yumacağız?
"sert muhalefetle daha çok oy alıyorlar" diye bir mantık çok basit bence..
Sert muhalefet yapacağız ki insanlar gerçekleri görsün.. Böylece oy konusunda daha seçici olsunlar.
Umudun Türküsü

Umudun Türküsü

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePerş. Şub. 28 2008, 20:03

madem hiçbir partiyi savunmak size göre değil o halde bazı partilerin saçmalamalarına da müsaade etmeyin böyle söyleyerek...

Erdoğan'ın neler dediğini ben de biliyorum...
o istediklerini, söylediklerini yapabileceğini sanıyor musunuz siz....?

Akp'nin il gençlik kollarındakilerle falan konuşmayı deneyin bi bence...
onlar bile "Erdoğan söyledi zamanında ama Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle şeyler yapmak kolay değil... belki düşünceleri değişmedi ama amaçları değişti..." diye size derler yani...
yani demek istiyorum ki...
söylediklerini yapmak sıkaaar....
istediği kadar da düşünüp hayal kurup mutlu olabilir ona bişey de diyemeyiz...

ayrıca dediğim gibi...
bana katılmak zorundaymışsınız gibi hissediyosunuz kendinizi hala nedense...
benim fikrimdir...
sert muhalefet bi yere götürmez diye düşünüyorum...
bu ülke bunu kaldıramaz bi daha diye düşünüyorum...
yani bana karşı da sert muhalefet yapmayın bari...
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePerş. Şub. 28 2008, 20:51

Şurda anlaşalım:
Burası bir tartışma platformu ve eğer birilerinin görüşlerini desteklemiyorsam, o kişiyle tartışırım. Tartışmadan kasıt kavga değildir yanlış anlaşılmasın. Kendi fikirlerime ters düşen fikirleri savunan insanların nedenlerini öğrenmek isterim her şeyden önce... Tartışarak, konuşarak bakış açılarımız değişebilir, farklı şeyler öğreniriz veya olaya farklı şekilde yaklaşırız. Komik olmayalım, kimsenin fikirlerine katılmak zorunda değilim. Kendi fikirlerim ve bildiklerim, çeşitli konuları üzerinde yorum yapmama çok rahat bir şekilde yetiyor. Ama ben bazı fikirlerde yanlışlıklar görüyorsam bunları dile getirmekten de çekinmem, çekinmemeliyiz de... O yüzden sıkça tekrarladığın "kimse bana katılmak zorunda değil" nakaratına bir son vermeni diliyorum...

Her neyse...

Partileri savunmuyorum, çünkü hemen hepsinin çıkar kavgasında ve koltuk sevdasında olduğunun bilincindeyiz. Ama birileri çıkıp da, benim fikirlerime paralel şeyler söylüyorsa ben o kişiyi desteklerim. Bazı partilerin söyledikleri sana göre saçmadır, bana göre mantıklıdır bu konuda hiçkimse kıstas olamaz.

Bundan 10 yıl sonra eğer hala AKP iktidarda olursa, görün bakalım neler yapabilecek, neler yapmış olacak..
Gençlik kolu sözcüleri üyeleri bu, şu, bu konuda güvence kaynağı değildir.
Zira Eroğan'ın kafasından neler geçtiğini hiçbirimiz bilemeyiz. O yüzden kesin konuşmasın kimse...
İşe önce Anayasa Mahkmesi'nden başladılar.
Sonra YÖK
Sıra neyde?
Ağustosta çoğu üniversitenin rektörlerinin görev süresi doluyor..
Yerlerine atanacak insanların nasıl fikir yapısına sahip olacağını tartışmayalım bile istersen... Her şey ortada.
Başka bir örnek daha:
Celal Şengör...

Celal Şengör'ün yazdığı makaleleri, YÖK başkanı, diğer üyeler, yedi cedleri bir araya gelse yazamaz..
Peki neden YÖK üyeliğine kabul edilmiyor?
Neden basit: Kendi görüşlerine tamamen zıt bir görüşü savunduğu için...
Bu kadar basit mi?
Evet basit.

Erdoğan'a engel olabilecekler kimlerdir?
Anayasa Mahkemesi.. (çinko 1 : Mahkeme başkanının bir hukukçu olmadığını biliyoruz zaten. Atanmasının nedeni de görüşüdür.)
Yargıtay.. (yetkilerinin kısıtlanması için öneri hazırlanmak isteniyor.)
Ordu... (eğer buraya da adamlarını sokarlarsa iş bitmiştir.)

Bu ülkede her zaman sağcıların ve sağ örgütlerin sahfası tutulmuştur.
Komünizm ve solculuk kurutulmaya çalışılmıştır.
Neden?
Sert muhalefet içerdiği için..
Sonucu ne oldu?
İşte hala o sağ partilerden biri başta.. Üstelik bu sefer diğerlerinden daha kötü bir şekilde...

Ve son bir şey daha:
Erdoğan hayal kurabilir, buna bişey diyemeyiz demişsin...
Ben de şunu diyorum:
Benim ülkem hakkında, benim zor kazanılmış cumhuriyetim hakkında kimse hayal kuramaz.
Erdoğan şeriat istiyorum dese, "onun hayalidir, bir şey diyemeyiz.." deyip pusacak mıyız?
Yapmayın lütfen...
Bu ülkenin evlatlarıyız, geleceğiyiz.
Bu ülkenin nasıl zor şartlar altında kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Bu saatten sonra da birilerinin bu doğrultudaki herhangi bir yorumu, her şeyden önce cumhuriyete yapılmış bir hakarettir... Sorumluluk sahibi bir insanın yapması gereken, "hayaldir, geçelim" demek değil; bunun tartışmasını yapmak ve fikirlerini savunmaktır...

Aynı cümleyle karşılaşma korkusuyla yazıyorum tekrar: Kimsenin düşüncesine katılma gibi bir derdim yok, öyle olsaydı herkesin yazdığı şeyleri tek tek alıntı yapıp "katılıyorum" yazar geçerdim..
Her neyse..
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeCuma Şub. 29 2008, 22:01

Ekhidna demiş ki:
Umudun Türküsü demiş ki:
özgürlük budur...

Üniversiteler din özgürlüğünün yaşanması gereken yerler değildir. Böyle bir durumda üniversitedeki özgür düşünce ortamı büyük ölçüde zedelenir. Herkesin bahsettiği, çoğunun dikkate almadığı "baskı ortamı" oluşur. Bu durum başı açık olan için de, kapalı olan için de geçerlidir. Şimdiye kadar herkes sorunsuz okula gidip gelirken, türbanları şimdi mi kafalarına dank etti?
Bırakın lütfen bunları...

Kimse kimsenin eğitim hakkını engellemiyor zaten. Sadece kural şu (idi) : "Kardeşim, okumak istiyorsan, kılık-kıyafet yönetmeliğine uyacaksın, başını bağlayıp okula gelmeyeceksin." Eğer birileri çıkıp, "benim başım kapalı olduğu için okula gidemiyorum", diyorsa bu sadece bir bahanedir. Okumak isteyen kurallara uyar. "Başımız kapalı diye okumaya hakkımız yok muu?!" diye naralar atmanın hiçbir anlam teşkil etmediği herkesin malumu olmalıdır.

Bugün tam anlamıyla "türban" isteyen insanların hemen hepsi, senin "Devrim Yasaları"nın karşısında olan insanlar zaten. Çoğu, yapılan uygulamayı yetersiz buluyor. Çarşaf da serbest olsun istiyor. Hatta daha ileri giderek, şeriat gelsin istiyor. Bunun ardı arkası kesilmez. Eğer herkes çıkıp da bu işe "din özgürlüğü" olarak bakarsa, özgürlük adı altında akla gelmeyecek yasalar çıkar, ve kimse de buna karşı hiçbir şey yapamaz. Hele ki, bahsedilen şey tamamen bir siyasi simge ise, buna "özgürlük" demek saflıktır.

Bu kadar pembe bakıyor olamayız değil mi? :
"Kamuya kesinlikle türbanın girmeyeceğine dair madde konulsun,
milletvekilleri çıkıp da "herşey zamanla, sıra kamuda..." diye çığrışmasın"
İyi de, onların amacı laikliği korumak değil...
Onların amacı Devrim Yasaları'nı korumak hiç değil...
Onların amacı, hayallerindeki Türkiye'yi yaratmak!
Ve bu hayalin içinde ne "devrim" adı altında herhangi bir yasa, ne de laiklik mevcut...

Senin söylediğinin tam aksine, bize yakışan sert muhalefet yapmaktır.
İş sadece türban ile kapatılmaya çalışılıyor ama, ülke yavaş yavaş satılmaya başlanıyor bilmem farkında mısınız?
Özelleşmeyen ne kaldı?
Bunlar bambaşka konular, fakat hepsinin ortak ucu: AKP
Gözümüzü açıp olan bitene bakmamız gerekiyor. Her şeyi yorumlamamız gerekiyor.

Ayrıca, Erdoğan'ın idamdan bahsetmesiyle düşünmemiz gereken şey onun oy kapıp kapmadığı değil, onların bu yolda ne kadar hırslı ve azimli olduklarıdır. Onlar bu yola baş koymuş yani bir diğer deyişle... Erdoğan'a bunu söyletebilen "sert muhalefeti" kınamamız değil, aksine ayakta alkışlamamız gerekir. Demek ki o muhalefetten o kadar etkilenmiş ki, gayesini her ne olursa olsun gerçekleştireceğini açık açık söylemekten çekinmiyor...

türban konusunda yazdıklarına kesinlikle katılıyorum arkadaşım.. genel düşüncelerin de çok güzel.. paylaştığın için teşekkürler.. bazı arkadaşlara da güzel örnek oldu bence yazdıkların .. Surprised Surprised

Very Happy
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeCuma Şub. 29 2008, 22:02

Umudun Türküsü demiş ki:
madem hiçbir partiyi savunmak size göre değil o halde bazı partilerin saçmalamalarına da müsaade etmeyin böyle söyleyerek...

Erdoğan'ın neler dediğini ben de biliyorum...
o istediklerini, söylediklerini yapabileceğini sanıyor musunuz siz....?

Akp'nin il gençlik kollarındakilerle falan konuşmayı deneyin bi bence...
onlar bile "Erdoğan söyledi zamanında ama Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle şeyler yapmak kolay değil... belki düşünceleri değişmedi ama amaçları değişti..." diye size derler yani...
yani demek istiyorum ki...
söylediklerini yapmak sıkaaar....
istediği kadar da düşünüp hayal kurup mutlu olabilir ona bişey de diyemeyiz...

ayrıca dediğim gibi...
bana katılmak zorundaymışsınız gibi hissediyosunuz kendinizi hala nedense...
benim fikrimdir...
sert muhalefet bi yere götürmez diye düşünüyorum...
bu ülke bunu kaldıramaz bi daha diye düşünüyorum...
yani bana karşı da sert muhalefet yapmayın bari...

o zaman deniz geziş te hata yaptı en sert muhalefeti o yaptı ?
Umudun Türküsü

Umudun Türküsü

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeC.tesi Mart 01 2008, 02:05

solcukemalist demiş ki:

68 döneminde miyiz...?

ben şu anda, şu zamanda sert muhalefet ülkeyi kaosa sürüklemekten başka bişeye yaramaz diye düşünüyorum...
Denizlerin o zamanda hata yaptığını düşünseydim şu anda sizlerin yanında olmazdım yani...
ortamı iyice gözden geçirin derim...
Denizler böyle yaptı diyip hadi bunu yapalım demek mi doğru düşünerek hareket etmek mi...?

bi çok konuda sizlerle tabi ki aynı düşünüyoruz ama maalesef ki sert çıkışlar yapmanın bi işe yaramayacağını düşünüyorum...
verdiğim örnek de bellidir..
Erdoğan çıkar biz beyaz çarşaflarımızla geldik iktidara der milletin gözünü boyar ve oy kapar...
en basit örnektir ve de bu (;
Okay

Okay

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeC.tesi Mart 01 2008, 02:27

arkadaşlar içinde bulunduğumuz zaman diliminde her şeyi çok iyi kavramamız gerekiyor..
çünkü şuan ki amerikan hükümeti ( AKEPE ) bizi dönüşü olmayacak bir yola sürüklüyor..
burada şunu iyi bilmemiz gerekir bence..
sert muhalefet yapmak veya daha sade olarak konuşmak ne değilştirir..
en güzel örneği bizleriz..
gençler olarak sert muhalefet yapıyoruz da ne oluyor..
ekhidna arkadaşım ( isminin kullanılmasını istemiyor, saygı duyuyorum ) sert muhalefet yapmamız gerektiği belirtiyor..
haklıdır..
ama olanda bir gerçek var..
biz bu adamlara istediğimiz kadar sert muhalefet yapalım yine yapacaklarını yapıyorlar..
zaten bizlerin konuşmaları sadece fikirlerimizin beyanı..
asıl sert muhalefeti yapması gereken CHP yönetimidir..
******ın yaptığı sadece koltuk sevdasıdır..
öyle olmadığını belirtmiştir zamanında..
madem öyle değil neden o zaman 4 genel 3 yerel seçim kaybetti hala o koltuğu bırakmadı..
işte bu gibi insanlar bize bir şey katmıyor..
aksine daha da alıyor..
şuan AKEPE nin iktidarda olmasının en büyük nedeni ******dır..
bunu değiştirmek için ne yapmamız gerekiyor..
örnek olarak gençler olarak siyasetin içinde daha aktif olarak yer almalıyız diye düşünüyorum..
****** gençliği olarak kendimizi tanımlıyoruz..
o halde Atamızın Gençliğe Hitabe ve Bursa Nutkunu yüzlerce defa okuyalım..

arkadaşlar son olarak geçenlerde başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum..
kendini ülkücü olarak tanımlayan 4 kişilik genç topluluğu çalıştırmakta olduğum kafeme geldi..
kendi ideolojilerini bana anlattılar da anlattılar..
bizlere ******'ü kullanıyorsunuz dediler..
Atamızıla ilgili herşeyi çok iyi bildiklerini, Atamızın yolundan gidenlerin aslında ülkücü gençlik olduğunu söylediler..
bi süre dinledim, dinledim ve yine dinledim..
arkadaş ******'ü bana öyle bir anlattı ki sandım benim öğrendiğim Ata bu değil..başka birisini anlattı sanki bana..
neyse uzatmayayım..
bende kendi ideolojimi savundum..
cümlemin sonunda şunu söyledim..
Deniz Gezmişlerin tam bağımsız Türkiye için gerçek birer savaşçı olduklarını söyledim.. ( o bunun tam zıttını savundu bana.. Denizlerin terörist olduklarını söyledi..o an kendimi nasıl zor tuttuğumu bir ben birde Allah bilyor )
Denizlerin Atamızın gerçekten yolundan gittiğini söyledim..
ve dahasında bir sürü lafı deyim yerindeyse ''soktum'' arkadaşa..
verecek cevabı kalmayınca her büyük çoğunlukta ki ülkücülerin oldugu gibi agzını bozmaya başladı..
son olarak bana şunu söyledi '' ******'ü bizim kadar kimse bilemez..onu gerçekten anlayan bir gençlik varsa o da biziz, siz değilsiniz !! ''
cümlesini tamamladıktan sonra arkadaşa şu soruyu sordum arkadaşlar..
direk ve net olarak sordum..
****** kaç yılında doğdu kaç yılında öldü ?? ..
arkadaşlar belki inanmayacaksınız ama bana 1920 de doğdu 1950 de öldü dedi..
evet arkadaşlar ne siz yanlış okudunuz ne ben yanlış yazdım..
Atamızı ne kadar bildikleri ortada..

şimdi sizlere neden bunu anlattım..
karşımızda, bizlere karşık olan insanlar bu kadar boş !! ..
karşımızda duran tehlikenin farkında olmalıyız..
konuyu nereden nereye getirdim biliyorum ama sanırım bişeyleri anlamamız anlamında bişeyler aktarmıştır sizlere..
https://ata-genc.yetkin-forum.com
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeC.tesi Mart 01 2008, 17:56

Moğollar'dan gelsin: "Bir Şey Yapmalı"

Sert muhalefet yapmak teoride hiçbir şeyi değiştirmeyebilir. Fakat elinden daha fazlası gelen varsa buyursun yapsın...
Benim elimden sert muhalefet yapmak ve eleştirmek geliyor.
Sessiz kalmak ya da "oy alırlar, susalım" demekten çok daha mantıklı bir harekettir muhaliflik.
En azından etrafınızda hala gerçekleri görmeyen insanlar varsa onları uyandırırsınız belki...
1 kişi bile 1 kişidir...
Belki de, Erdoğan'ın idamı sembolize ederek konuşmasıyla oyunu ona verebilecek zihniyetler varsa gerçekten, onları engellemiş olursunuz...
Susarak hiçbir şey olmaz.
Hiç!
Aksine, insanlar sizi saf görüp üzerinize gelirler.
Kimsenin sesi çıkmıyor diye daha da yüklenirler.
Muhalefetlik yapmaya bir yerden başlamak lazım...

Erdoğan'ın karşılaştığı sert muhalefetlerle, (onların da ne kadar sert olduğu tartışılır) nasıl bir tavır takındığını görüyoruz.
Onun bu hali sayesinde öfkenin bir hitabet sanatı olduğunu öğrendik mesela...
Neden sinirleniyor?
Hoşuna gitmiyor çünkü muhalefetler...
Sert muhalefet Erdoğan'ın huzurunu bozmaya yetiyor...
Bence bu da bir şeydir... Hatta çok önemli bir şeydir...

Umudun Türküsü demiş ki:
solcukemalist demiş ki:

68 döneminde miyiz...?

ben şu anda, şu zamanda sert muhalefet ülkeyi kaosa sürüklemekten başka bişeye yaramaz diye düşünüyorum...
Bu zaman, o zamandan daha iyi değildi...
Sadece her gün çatışma çıkmıyor, kan gövdeyi götürmüyor, ölümler olmuyor o kadar...
Hatta Süleyman Demirel döneminin siyasi hareket bakımından AKP döneminden çok daha iyi olduğu söylenebilir rahatlıkta...
O zaman da Deniz Gezmiş için "eylemler yapıyor da ne oluyor" diyen olmadı mı?
Oldu...
Evet, belki düzen değişmedi, tam bağımsız Türkiye hedefine ulaşılamadı ama onlar sessiz kalmadıklarını gösterdiler.
Gençliğin gücünü gösterdiler.
Nasıl?
Muhalefetlik yaparak...
Ülkedeki tek muhalefet onlardı hatta...

Umudun Türküsü demiş ki:
Denizler böyle yaptı diyip hadi bunu yapalım demek mi doğru düşünerek hareket etmek mi...?

Düşünerek bulduğun çözüm yollarını da çok merak ettim doğrusu...
Sert muhalefetlik yapmadan nasıl bir çözüme ulaşılır o da ayrı bir sorunsal...
devran

devran

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeC.tesi Mart 01 2008, 18:26

ben de sizlere katılıyorum arkadaşla,r sonuna kadar muhalif olmalıyız, yanlış gördüğümüz her olaya, bu yanlıştır siz ne yapıyosunuz, demeliyiz, hoş doğru ne var ki yaptıkları, sesimizi duyumalıyız insanlara, onlar işbirlikçi satılmışlar ülkenin sahipsiz olmadığını bilmeliler, elimizden sert muhalefet geliyosa onu yapmalıyız, ülke kaosa gider demiş umudun türküsü ülkenin susanların sayesinde bugüne gedil bu kadar kötü durumda,karşı durmayanların artık susup oturma zamanı çoktan geçti, artık sertse sert ama bişeyler yapmalıyı,z kimse bizi bizden iyi anlamaz, birlik olmalıyız ve hep beraber karşı durmalıyız.
maus

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePaz Mart 09 2008, 17:23

türban Türkiye de bir problem değildi ki!ben hiç türbanlı arkadaşlarıma farklı bakmazdım ama madem onlar böyle istiyor madem huzursuzluk istiyorlar karşılığında tepkiyi de görecekler.bizim sistemimiz kaldırmaz bir kere bunu acaba türbanlıların kaçı gerçekten dini için örtünüyor???hem itiraf ediyorlar siyasal die hem de gözümüzün içine baka baka....ben daha lise 1 deyim ve korkuyorum acaba benim üniversite zamanım geldiğinde nasıl girecxeğiz üniversiteler....gerçekten salak sanıyo bunlar bizi!
irem-gezmiş 09

irem-gezmiş 09

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePtsi Mart 24 2008, 22:38

ben de türbana kesinlikle karşıyım. çünkü asıl buradaki amaç gerginlik yaratmaktır. inanç için takılan türbana herkes saygı duymalıdır ancak buradaki söz konusu türban siyasi bir simgedir!
türbanın üni ye girmesi demek yakında kamuda liselerde hatta ilkokullara bile gireceği anlamına geliyor bence...bu yüzden bu konuya destek vermiorum
taylan.özgür

taylan.özgür

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeSalı Mart 25 2008, 19:01

irem-gezmiş 09 demiş ki:
ben de türbana kesinlikle karşıyım. çünkü asıl buradaki amaç gerginlik yaratmaktır. inanç için takılan türbana herkes saygı duymalıdır ancak buradaki söz konusu türban siyasi bir simgedir!
türbanın üni ye girmesi demek yakında kamuda liselerde hatta ilkokullara bile gireceği anlamına geliyor bence...bu yüzden bu konuya destek vermiorum
,

dedıgınız haklı turban meselesı ortaya yenı cıktıgında 32.gun programında oya basar sanırsam kendısı dedıkı unıv bıtıren bır bayan avukat olduktan sonra okadar okuduktan sonra kamuda tabıkıde calısmak ısteyecek. aldıgı dıplomayı getırıp evıne asmak ıcın mı okudum dıyecek ben kac sene bu yuzden turban sımd ıdurdurulmalı yoksa ılerde buyuk sorunlar cıkaracaktır
irem-gezmiş 09

irem-gezmiş 09

Kadın

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeSalı Mart 25 2008, 21:36

evet aynı şekilde ben de izlemiştim ve hak vermiştim. hak vermemek de elde değil arkadaşlar. durum aynen bunu gösteriyor..
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimePerş. Mart 27 2008, 08:33

O değil de, insanın gözünün içine soka soka öğrencileri sağcı-solcu diye ayıran bir uygulamanın üniversitelerde işi yoktur, olmamalıdır.
İşte Ankara Üniversitesi'nde olay çıktı bile.. Sağ-sol kavgası... Okul tatil edildi...
İlerde bunun türban kavgası olarak şekillenip yaşanmayacağının garantisi kimde?
Değer mi insanları germeye?
Değer mi kargaşa çıkarmaya?
Değmez...
Üniversitede de türbanını takmayıversin "dinine düşkün" arkadaşım...
Müslümanlığından bir şey mi kaybeder?
Hayır...
Ama diğer türlü çok şey kaybetme ihtimalimizin olduğu bir gerçek...
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Türban konusu   Türban konusu - Sayfa 4 Icon_minitimeÇarş. Nis. 30 2008, 20:44

bizim amacımız faşistleri pataklamak değil emperyalistleri yurttan kovmak

Türban konusu
4 sayfadaki 5 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
 Similar topics
-