ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar

4 posters
YazarMesaj
Okay

Okay

Erkek

Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Empty
MesajKonu: Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimeCuma Ocak 25 2008, 10:58

https://ata-genc.yetkin-forum.com
devran

devran

Kadın

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimeC.tesi Ocak 26 2008, 21:45

ya arkadaşlar yapabiliyosanız oradaydım deniz gezmiş belgeseli varonu da koyun o da çok güzel bir belgeseldir becerebilsem ben koyarım ama işte
Okay

Okay

Erkek

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimeC.tesi Ocak 26 2008, 21:47

devran demiş ki:
ya arkadaşlar yapabiliyosanız oradaydım deniz gezmiş belgeseli varonu da koyun o da çok güzel bir belgeseldir becerebilsem ben koyarım ama işte

linkini verdim orada..oradan izliyebilirsiniz..linki tıkladıgınız da resmin üstüne tıklarsınız..bence izleyin ama birand değişik bi yorum katmıs belgesele..
gözde

gözde

Kadın

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimePaz Ocak 27 2008, 12:33

devran demiş ki:

ben onu multimedya bölümünde videolara koydum bakabilirsin
devrimci

devrimci

Kadın

MesajKonu: Devrim Gazetesinin Deniz Gezmiş ile yaptığı röpörtaj   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimePaz Ocak 27 2008, 23:34

Devrim Gazetesi’nin
Deniz Gezmiş’le Yaptığı Röportaj

******’ün, “Tam bağımsızlık” ülküsünü kendilerine şiar edinen devrimci gençleri sindirmek için cinayet tedbirlerine kadar varan planlar yapılıyor şu günlerde. Tertipçilerin baş hedeflerinden biri de gençliğin önde gelen liderlerinden Deniz Gezmiş, son olayları şöyle yorumladı:

- Türkiye ekonomisi tam bir çıkmaz içindedir. Zamlara rağmen, bütçenin açığı 2,5 milyardır. Bu, tutucular koalisyonunun iflasını açıkça ortaya koymuştur. Tutucu güçler, egemenliklerini uzun süre devam ettiremeyeceklerini anlamış olmanın telaşı içindedir. Devrimci gençlik eylemini engellemek için tertiplere girişmeleri bundandır. Fakat umduklarının tersi olmuş ve bu olaylar bizi daha örgütlü, daha disiplinli ve daha güçlü eylemlere hazırlamıştır. Tertipleriyle gençliği ordunun karşısına düşürmek hedefine ulaşamadıkları gibi, devrimci gençlik eylemi, Mustafa Kemal’ci zinde güçler saflarını biribirlerine kenetlemiştir. Mustafa Kemal adı, geniş öğrenci kitlelerinde daha fazla ağızdan ağıza dolaşır olmuş, forumlarda Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabe tekrarlanmış ve bunlar uygulanmıştır. Emperyalistler ve işbirlikçileri, Gazi Mustafa Kemal’in çizgisinin geniş kitlelerde ve bütün zinde güçlerde yankılanmasından korkmuşlardır bugün.

- Gençlik eylemleri içinde önemli bir yerin var ve tutucu güçler senin okuldan atılmış olmanı sürekli istismar konusu ediyorlar. Bu durumda senin söyleyeceklerin neler?

- Üniversite öğrenimi yapmak Anayasa’nın verdiği bir haktır. Öğrenci olarak devrimci mücadeleye katılmak ise, Mustafa Kemal’in bize yüklediği bir görevdir. Dünyanın bütün gericileri biraraya gelseler bu hakkımızı ve görevimizi elimizden alamayacaklardır.

- Mustafa Kemal’in gençliğe yüklediği devrimci görevler nelerdir, biraz daha açıklar mısın?

- Türkiye ilk Kurtuluş Savaşı’ndan 50 yıl sonra tekrar yarı-sömürge durumdadır. Ve Kemalist bir Cumhuriyetin başına anti-Kemalist politikacılar geçmiştir. Politikacı, anti-Kemalist karşı devrim hareketine yeşil ışık yakmaktadır. Bu koşullarda gençlik, emperyalizme ve anti-Kemalist gidişe karşı verilen savaşta somut olarak ön safta bulunmaktadır. Elbette tarihi önderlik sorunu ayrı bir konudur. Bugün için gençlik, mümkün olduğu kadar geniş halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için devrim ci eylemde bulunacaktır. Kemalist Devrim tamamlanacak ve onun emperyalizmle çelişen bütün milli sınıf ve tabakalara maledilmesi sağlanacaktır. Gençlik bütün Kemalist güçlerle yek vücut olmak zorundadır.

- Halk kitlelerini emperyalizme karşı mücadeleye katmak için gençliğin dayanışma içinde bulunacağı Kemalist güçler kimlerdir?

- Bugün Türkiye’de Kemalist Devrim’in bekçiliğini yüklenen güçler arasında başta ordu, 27 Mayıs’ı yapan güçlerin önemli bir yeri vardır. Anti-Kemalist karşı devrim hareketine karşı gençlik bütün zinde güçlerle eleledir. Emperyalizmin işbirlikçileri gençlik ile öteki zinde güçlerin arasını açmak istemektedir. Fakat aynı inançta olan, yani emperyalizmi kovmuş, feodal unsurları tasfiye etmiş bir Kemalist Türkiye isteyen bu ilerici güçlerin arasını anti-Kemalist karşı devrimi tezgahlayanlar açmayı başaramayacaklardır.

- Emperyalizme karşı nasıl bir mücadele verilecektir?

- Bugün Amerikan emperyalizmi saldırganlık yolunu seçmiştir. Buna karşı biz de, emperyalizmin parmağının bulunduğu her yerde ona karşı aynı silahlarla mücadele yolunu seçtik: tıpkı Mustafa Kemal’in 50 yıl önce yaptığı gibi. Emperyalizm bugün millici güçleri tasfiye etmek için listeler hazırlamakta ve bütün kurumlarımıza elini uzatmaktadır. Bizse onları defterden sileli çok oldu. Milli kurumlarımıza uzanan elleri de kırmakta kararlıyız.

- Bazı çevreler bu görüşleri, “devrim yobazlığı” sayıyorlar. Bu sence nasıl açıklanabilir?

- Devrimcilik demek halk dalkavukluğu demek değildir. Her şeyden önce devrimcilerin görevi halkın önünde gitmek, halkın gerçek özlemleri için mücadele etmektir. Halk için düzen değişikliği isteyen gençliğe halk karşıdır gibi saçma bir iddiayla Kanlı Pazarları görmezlikten gelen ve gerçek devrimciyi yobazlıkla suçlamaya kalkışan tatlısu devrimciliğine özenmiş politikacı, aslında tutucu güçler koalisyonunun usta propagandalarının esiri olmaktadır. Politikacı, “halk kızar” diye, halk düşmanlarının uşaklığını yapmaktadır. Değirmenköy, Elmalı, Göllüce köyleri, davalarını desteklediğimiz bu topraksız köylüler bize hiç kızmadı, aksine gençliği bağrına bastı. Demir Döküm işçileri de öyle yaptı. Devrimci gençliği halkçı görünüp, egemen sınıflara göz kırpan tatlısu devrimcisi politikacı anlamaz ama işçi ve köylü anlar. Devrimci gençlik de onlara dalkavukluk etmez, gerçek kurtuluş yolunda onlarla birlikte mücadele eder. Hem egemen sınıflara göz kırpan oy goygoyculuğu, hem devrimcilik olmaz. Bugün bizi devrim yobazı olarak nitelendiren birkaç CHP yöneticisi Ortanın Solu tabanını temsil etmemektedir. Anti-Kemalist karşı devrimcilerin yanında yer alan bu birkaç yöneticiyle ortak bir mücadele söz konusu değildir. Fakat şuna inanıyoruz ki, tam bağımsızlık isteyen dürüst Ortanın Solu tabanı Kemalist bir Türkiye’nin kurulması için bizimle birlikte mücadele edecektir.”

(Doğan Avcıoğlu’nun çıkardığı Devrim Gazetesi - 23 Aralık. 1969 -sayı: 10 - sayfa: 2-7)
Okay

Okay

Erkek

MesajKonu: Geri: Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimePaz Ocak 27 2008, 23:41

paylaşım sağol kardeş..
devran

devran

Kadın

MesajKonu: Denizlerin idamına oy verenler   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimeSalı Şub. 12 2008, 02:06

yasak, Hüseyin İnan va Yusuf Aslanın asılışının yıldönümü bugün...İdamları TBMM de 24 nisan 1972 se oylanmıştı.İdam kararına 276 milletvekili EVET, 48 milletvekili de HAYIR demişti 2 çekimser vardı 115 milletvekilide katılmamıştı
İSMET İNÖNÜ BÜLENT ECEVİT MEHMET ALİ AYBAR MUAMMER ERTEN NECDET UĞUR redçiler arasındaydı
süleyman demirel alparslan türkeşismet sezgün nahit menteşehasan kokmazcan oğuzaygün necmettin cevheri zeki çelikel kabul demişti
nacmettin erbakan osman bölükbaşıhüdai oral mustafa timisiorhan kabibay oylamaya katılmayanlardandı

....

meslektaşımız türey köse geçen hafta çıkan ölüme oy vermek kitabındaCumhuriyet tarihi boyuncaidamı incelerken Denizlerin oylamasındael kaldırmış siiyasilerle görüşmüş32 sene sonra ne düşündüklerini sormuş cevapların kiminde samimi bir pişmanlık var,kiminde sinsi bir imkar, kiminde dişli bir inat tarihe not düşmek açısından aplilerin yanıtlarınıözetlemek istiyorum

...

nahit menteşe: yasak ve arkadaşları konusunda yanlış yaptık adli hatalar olabilir o zaman devlet elden gidiyor görüşü vardı buınlarda gözünü budaktan sakınmıyordu,asker de bunların idam edilmesi taraftarıydu ( ... ) ben idam cezasına karşıydım,ama o dönemin koşulları gereği öyleoldu içimizden keşke tasdik edilmese diyorduk ama oy verdik,aksi halde vatan haini ilan edilirdik.

ismet sezgin:bir baskı ortamı vardı öeclis kendini o ortamdan kurtaramadı yanlış olmuştur idam hiçbir meseleyi halletmiyorbu gençler saıldı da ne oldu bir kin meydana geliyor devlet duygularla heycanlarla değil,akılla hıkıkla yönetilir,can almak tanrıya mahsustur

zeki çeliker:ben hiçbir zaman bir idamı onaylayacak bir tavır içinde olmadım,elim kalkmadı ( denizlerin idamına evet dediği hatırlatılınca ... ) demek k orada unutmuşum,i yanlış yapmışım şartlar değişikti mazide olanları tasvip etmek mümkün değil pire için yorgan yakmamak lazım

oğuz aygün:yasak yakışıklı bir adamdı film artisti gib... insanın içi sızlıyor belki bende üzülmüşümdür,gözlerim dolmuştur,keşke olmasaydı diye... ama yasak arkadaşlarını lideri durumundaydı fiziki yapısı,durumu,inatçılığı ve iddialarıyla... son dakikaya kadar kapıldığı yoldan hiçbir sapma göstermeden Türkiye Cumhuriyetine meydan okudu bir tek adam flimlere konu olacak kadar yakışıklı,kabadayı bir adam devlete meydan okuyordu o ideolojiye vaviz verseydik belki Türkiyeyi bu günlere getiremezdik ya devletin pirestiji sıfır olacak,ya yasak asılacaktı o gün verdiğim karadan bugün PİŞMAN DEĞİLİM ama üzülüyorum bunlar olmamalı

süleyman demirel:devirler değişiyor bundan 30 sene evvelinin şartları bugün yoktur başka şartlar vardır bugünkü şartları düne götürerek düşünemezsiniz,çok yanlış olur binaenaleyh insani tarafınıdüşündüğüm zaman kimsenin, karıncanın incinmesine razı olmayız fakat bir olay var hikmet-i idare. devletin bekası gibi kavramkar bizim gelenekerimizde vardır padişahlar kardeşlerini çocuklarını astırmıştır
can dündar - 06.05.2004
devran

devran

Kadın

MesajKonu: o adam neden üç foğraf çekti   Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar Icon_minitimeSalı Şub. 12 2008, 03:02

Geçenlerde bana bir ses bandı ulaştı.
Gönderen gençler banttaki sesin Deniz Gezmiş'e ait olduğunu öne sürüyorlardı.
Bandı dinledim, kaba saba bir erkek sesiydi.
Doğrusu bu sesi fotoğraflardaki Deniz'e iliştiremedim.
Emin olmak için "o ses"i en yakından işitmiş birinin, avukatı Halit Çelenk'in kapısını çaldım.

* * *

Halit Ağabey, bandı dinler dinlemez, "Hayır bu Deniz'in sesi değil" dedi. Ama teypte okunan metin onun mahkemedeki savunma metniydi.
Bunun üzerine sohbet, dün 30. yıldönümünde anımsanan idamlara ve savunmalara geldi. Halit Çelenk, mahkeme salonunda herkesi dehşete düşüren bir "ayrıntı"yı gözyaşları içinde anlattı:
Sanıklar 150 sayfalık savunmalarını ortaklaşa hazırlamışlar, bölüm bölüm okuyorlardı.
İlk sözü alan yasak kürsüde ortak savunma metnini okurken, birden kapı açıldı. Salona resmi elbiseli bir görevli girdi. Kuş uçurtulmayan, basına kapalı mahkemede dikkat çekici bir rahatlık içinde yargıçların önüne kadar geldi ve Deniz'in fotoğraflarını çekip gitti.
Ardından okuma sırası Yusuf Aslan'a geldi. Yine aynı adam salona girip bu kez Yusuf'u görüntüleyip çıktı.
İzleyiciler, tüm sanıkların fotoğraflanacağını düşündüler önce...
Ancak Yusuf'tan sonra savunmayı devralan Atilla Keskin'de "beklenen adam" gelmedi.
Sonra Hüseyin çıktı kürsüye ve kağıtlara bakmadan sözlü savunmaya başladı. Kapı açıldı. "Azrail" geldi. Flaşını Hüseyin'in üzerinde patlattı ve çıktı.
Davadaki 23 sanıktan sadece 3'ü fotoğraflanmıştı.
Sonunda asılan o 3'ü olacaktı.

* * *

Demek sonucu belliydi mahkemenin...
Nitekim idamların 20. yıldönümünde 68'liler Vakfı'nın ortaya çıkardığı bir belge, idam kararının "emirle" alındığını kanıtlamıştı.
Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'na yazdığı yazıda sanık Ömer Ayna'yı Türk Ceza Kanunu'nun 168. maddesinden 36 yıl hapis cezasına çarptıran kararının düzeltilmesini ve sanığın 146. maddeden idamla yargılanmasını istiyordu.
O günden sonraki bütün davaların seyrini değiştiren bu "yazılı emir"in üzerindeki tarih 16 Temmuz 1971'di.
Yani Deniz'lerin Ankara'da yargılanmaya başladığı tarih...

* * *

Mahkemenin "emirle" verdiği idam kararıyla ilgili Meclis görüşmeleri ayrı bir "ibret vesikası"dır.
Nihat Erim'in idam isteyen sesi,
Demirel'in infaz için kalkan eli,
Ecevit ve İnönü'nün "siyasi suça idam olmaz" çığlığı unutulur mu?
Bir başka "unutulmaz vesika"yı da Berat Günçıkan yayımladı.
30 yıl önceki "7 Mayıs gazeteleri" nasıl çıkmış, kim ne yazmıştı?
Bilmek isterseniz pazar günkü Cumhuriyet Dergi'yi bulun ve ibretle okuyun.

* * *

Bahse konu faciadan ve bu yazıdan alınacak dersler:
Emir komuta zinciriyle adalet olmaz, 1.
İdam, dönüşü olmayan bir insanlık suçudur, 2.
Ve tarih, dediğinizi, yaptığınızı, yazdığınızı unutmaz, bu da 3
can dündar - 07.05.2002

Deniz Gezmiş ile ilgili haberler, siteler, videolar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-