ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kemalizm - Komünizm

+6
devrim_özlemi
caner
Okaliptus
-DEVRİMCİ-
solcukemalist
devrimci
10 posters
YazarMesaj
devrimci

devrimci

Kadın

Kemalizm - Komünizm Empty
MesajKonu: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePaz Şub. 17 2008, 15:47

Sizce kemalizm ve komünizm ayrı şeyler midir?

Ve eğer ayrı şeyler ise siz kemalistmisiniz? komünistmisiniz?
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePaz Şub. 17 2008, 21:09

kemalizm ile komünizm arasında farklar vardır ancak ben sosyalizm ile sosyal demokralık arasında bir düşünceye sahbim
ağırlıklı olarak sosyalistimdir. Yanlız sosyalizmle kemalizm arasında pek bir fark kalmamıştır. özellikle 68 gençliğinden sonra kemalizm le sosyalizm bir olmuştur
neden sosyalizm diyorum çünkü bizim ülkemizdek 68 gençlği (72 ye kadar olan dönem) avrupa sosyalizminden etkilenmiştir rus komünizminden değil

ben de işte bu çizgide ilerliyorum kendime sosyalist diyen bir kemalist im deniz gibi
-DEVRİMCİ-

-DEVRİMCİ-

Kadın

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 01 2008, 15:09

evet bende öyleyim deniz yolunda yütüyrn bir kemalist'im
Okaliptus

Okaliptus

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 01 2008, 19:08

Güldürmeyin arkadaşlar kendinizi.. Deniz'in Kemalist olduğunu nereden duydunuz? Dikkat ederseniz "Yaşasın Marks ve Lenin'in yüce ideolojisi" diyor, "Yaşasın ******'ün yüce ideolojisi olan Kemalizm" değil..

Ayrıca ülkücülerde kendilerine ******çü derler, solcularda.. Ama bir ülkücü "Sosyalistim" diyemez..
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 01 2008, 20:39

dostum son sözleri böyledir ancak samsundan ankaraya olan mustafa kemal yürüyüşü
hükümeti ata2ya şikayet
birçok sözü
mahkeme savunması
ordu gençlik el ele milli cephede sloganları

bunlarıda hesaba katalım
ayrıca deniz mahkeme savunmasında maks,lenin ve engels in düşüncelerini felsefi olarak kabul ettiklerini ideolojik olarak benimsemediklerini anlatmıştır

kendisi milli mücadeledeki kuvva hareketlerini kendine örnek aldığını söylemiştir

bursa nuıtkundan esinlendiğini söylemiştir

evt deniz gezmiş kemalisttir demek komik kaçar sosyalistti
arkadaşalrı onun hakkında şöyle deöişlerdir o kendine sosyalist diyen bir kemalisttir
deniz gezmiş mücadele sırasında düşüncesii geliştirmiştir ama entarnasyonaizme inanmamıştır mesela milli demokratik devrim fikrini benimsemiştir

ayrıca ülkücüler kendilerine kemalistimm diyince biz kemalizmden uzaklaşıcakmıyız
devrim_özlemi

devrim_özlemi

Kadın

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePaz Mayıs 04 2008, 17:17

arkadaşlar mustafa yalçıner diyorki biz sosyalistiz kemalist değiliz ama kimse bizi mustafa kemali sevmekten vazgeçiremez sonuçta o da devrimci ve bağımsız türkiyeyi kurmuş bir lider ve biz onun için mustafa kemalden de etkilenmiştik ve onu da seviyoruz ve tabiki bazen eleştiriyoruz da demiştir dolayısıyla deniz gezmiş zaten musafa kemali seviyor ayrıca bende kendime denize denildiği gibi diyorum ben sosyalist bir kemalistim
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePtsi Mayıs 05 2008, 22:24

evt mustafa yalçınaer biz sosyalistiz ancak kemalist yönlerimiz de var diyordu bende öyle diyorum zaten ama adam yılların devrimcisi benim 10 cümlede anlatcağımı 1 cümlede anlatıyor Very Happy
neshe

Kadın

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimeSalı Mayıs 06 2008, 15:15

Ben sosyalist düşünceyi savunuyorum Mustafa Kemal ATATÜRK ün ilke ve inkilaplarına sonuna kadar bağlıyım. Ama son günlerde kemalizm kemalistler çok farklı bir boyut almış durumda. Genelde ülkücülerden kemalistim diyenler çıkabiliyor birde olayın farklı boyutu var. Allaha inanmayıp Mustafa Kemal e tapanlarada Kemalist dediklerini duydum. Yorum sizin
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimeÇarş. Mayıs 07 2008, 17:18

kemalist olmak için illa mümin olmak mı gerekiyor
ideolojiyle dinin ne alakası var sevgili neshecim
neshe

Kadın

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 08 2008, 18:35

Valla bunu ben demedim bunu savunanlardan duydum sadece anlam da veremedim açıkçası ben sosyalistim sonuna kadar da bunu savunacağım
ozgem

ozgem

Kadın

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 08 2008, 19:47

Sosyalist Türk Genciyim,Kemalizm İlkelerini Benimsiyorum...
DEV-GENÇ

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 22 2008, 13:24

ben sosyalistim.sosyalizm kemalizmin üztünde bir ideolojidir.
kemalizm bir bir burjuva ideali olduğu gibi halkla alakalı yanları oldukça kısıtlı ve yüzeyseldir.finans-kapitalin dünyaya ve ülkemize egemen olduğu şu zamanada kemalist olmak tam da onların istediği şeydir ki tarihte göstermiştir emperyalizm sadece sosyalist devrimcilerden korkmuştur.zaten sizin kemalizm dediğiniz şey değil midir ülkeyi emperyalistlerin kucağına oturtan iş bankasını emperyalizme ve yerli tefeci bezirganlara destek olarak kuran vs...
bunun bir ispatıda çoğulcu demokrasiye geçildikten hemen sonra chp nin iktidar değil muhalefet olmasıdır ki bu bize mustafa kemalin ve düşüncelerinin ancak elit sosyetik ve zalim kesimce benimsendiğini gösterir.hatta günümüzde chp nin geldiği durum hala aynıdır halkla alakası olmayan burjuva partisdir.kenddisini ******çü olarak niteleyen birçok dernek ve kuruluş yine mustafa kemali öldüren masonlarca kurulmuştur.günümüzde chp ikle mhp nin çizgisi çok yakınlaşmış kardeş parti görünümü vermişlerdir.hatta seçim dönemi birleşme çabaları içinde olduklarıda bilinmektedir.
deniz gezmişe gelince o bir marksist leninist devrimcidir.kemalist tek yönü 2.kurtuluş savaşı istemesidir.yoksa denizi el üstünde tutanlar neden onu ve arkadaşlarını kurtarmak için kızılderede can vermiş olan mahir ve arkadaşları hakkında susarlar.çünkü mahirler kemalist çizgileri silip atmışlar deniz ise bunu ancak idamına yakın bir zamanda başarabilmiş ve idam sehpasında yaşasın leninizm marksizm demiştir.
şimdi chp li mhp li dsp li kemalist olanlar devrimciyim derler.bunun kadar saçma bir lşaf olamaz.denizi seven mahiri sever onu sevende sosyalisttir zaten.bunun dışında saçma apan konuşmak ya cahillik yada yalancılıktır.

dün denizleri asan mahirleri vuran bizi bağımsız bir ülkenin gençleri olmaktan alıkoyanlar hepiniz dahil sizlersiniz ve utanmadan kalkıpta devrimciyiz diyorsunuz.deniz şu an yaşasaydı siz dahil hepinize karşı çıkardı.
yaşasın marksizm leninizm yaşasın türk ve kürt halklarının kardeşliği yaşasın haklımın kurtuluşu için savaşanlar yaşasın devrimciler!!!kahrolsun faşistler yobazlar işbirlikçileri ve alancı devrimciler.................
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 22 2008, 14:10

Neden "her sosyalist şöyledir, her sosyalist böyledir" şeklinde genelleme yapmak zorundayız? Tüm genellemelerin yanlış olduğu gibi, bunlar da yanlıştır. Kemalizmle sosyalizmi, komünizmi, faşizmi, liberalizmi, anarşizmi, ve daha bilimum siyasi ideolojiyi bir tutmak veya aralarında kıyaslama yapmak bana çok saçma geliyor. Kemalizm günümüzde bir ideoloji yerine bile geçmiyor. Onun kullanıldığı zamanları günün şartlarına göre değerlendirmek gerekir benim felsefem budur.
CHP'nin ve MHP'nin çizgilerinin yakınlaşması ******'ün veya kemalizmin bir suçu değildir. Bugün yaşananlar tamamen günümüzün insanlarının bazı fiilleri sonucu yaşanan şeylerdir. Bundan kemalizmin bir burjuva ideolijisi olduğu sonucu veya ******'ün elit ve zalim kesimin benimsemesi üzere bir ideoloji oluşturduğu sonucu çıkarılamaz. Kaldı ki, her zaman söylüyorum, vatanı için bu kadar uğraşmış bir insanın asıl ilgilendiği kesim elit kesim nasıl oluyor bunu da anlamış değilim. Mustafa Kemal'i bir -düşman-, fikirlerini de -çok saçma- olarak göstermeyin.
Ben tek taraflı ideoloji benimseme işine de karşıyım.
Sosyalizmin de, komünizmin de, kemalizmin de beğenediğim ve beğenmediğim yanları var. Önemli olan kendi içlerinde ideolojileri tartabilmek. Birbiriyle kıyaslama yapmaktan bahsetmiyorum. İdeolojileri özümsemek çok daha önemlidir. Sosyalizmi savunuyorum, komünistlerin eylemlerini destekliyorum, kemalizme de bağlıyım. Ama ben ne yalancıyım, ne cahilim, ne de işbirlikçiyim... Saf sosyalist değilim. Sosyalizmin açığı olduğunu düşündüğüm yerlerde desteklediğim diğer ideolojiler giriyor devreye.. Hiçbir ideoloji de tamamen doğru değildir bunu da unutmayın. Savunduğunuz ideolojilerin haklılık ve doğruluk payı %100 değildir. Kimse laf kondurmak istemiyor savunduğu şeye ama bunun da çok akıl karı bir iş olduğunu düşünmüyorum.. Şöyle bir örnek vereyim size: Einstein, Rölativite Teorisi'ni (izafiyet) önce bulmuş, sonra bunu reddetmeye çalışmıştır. (Bu esnada hayatını kaybettiği için tamamlayamamıştır.) İşte iedolojileri yargılamak da buna benzer. Önce kabul etmeli, sonra da eksiklikleri görebilmeli insan..
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 22 2008, 14:14

Ayrıca, konu Tartışma Platformu'na taşınmıştır.
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 22 2008, 21:11

ben marksist im yani kemalizmle sosyalizm bir arada olawmaz o yüzden ben forum isminin ata-genç olmasının bizi sosyal faşist gibi gösterdiği taraftarıyım farklı bir isim olmalıydı
sosyalistliğimizi yansıtıcak bir isim
yoksa sosyal faşist olur çıkarız
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePerş. Mayıs 22 2008, 21:13

ozgem demiş ki:
Sosyalist Türk Genciyim,Kemalizm İlkelerini Benimsiyorum...

solcu düşünce evrenseldir
enternasyonalist özelliktedir.Tüm halkların kardeşliğini savunur
ön planda türklük ingilizlik değil insanlık vardır
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimeCuma Mayıs 23 2008, 00:34

Anlamıyorum.. Gerçekten anlamıyorum..
******'e bağlı olmak faşizm oldu demek artık?
Hangi devirde yaşıyoruz, nelerden bahsediyoruz?
Bazen birilerinin bazı şeylerin etkisinde fazlaca kaldığını düşünüyorum..
DEV-GENÇ

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimeCuma Mayıs 23 2008, 17:28

Deniz Gezmiş:

Yaşasın tam bağımsız Türkiye!

Yaşasın Marksizm-Leninizm!

Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği!

Yaşasın işçiler, köylüler!

Kahrolsun Emperyalizm!

Yusuf Aslan:
Ben ülkeminbağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için, bir defa, şerefimle ölüyorum. Sizler, bizi asanlar, şerefsizliğinizle hergün öleceksiniz! Bizler halkımızın hizmetindeyiz, sizler Amerika’nınr hizmetindesiniz
Yaşasın devrimciler!
Kahrolsun faşizm!..
Hüseyin İnan:
Ben, şahsi hiçbir çıkar gözetmeden, halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum.
Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler.
Kahrolsun faşizm!..

bu sözlerin üstüne hala demoğoıji yapacak varsa önce devrimcilkikten vazgeçsin sonrada insanlıktan...............
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimeCuma Mayıs 23 2008, 21:54

Ekhidna demiş ki:
Anlamıyorum.. Gerçekten anlamıyorum..
******'e bağlı olmak faşizm oldu demek artık?
Hangi devirde yaşıyoruz, nelerden bahsediyoruz?
Bazen birilerinin bazı şeylerin etkisinde fazlaca kaldığını düşünüyorum..

bunu ben bi yerde söylediysem direkt sileyim
ancak ben sosyalistim bunu da heryerde söylerim

yukarıda yazılmış
Deniz Gezmiş:

Yaşasın tam bağımsız Türkiye!

Yaşasın Marksizm-Leninizm!

Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği!

Yaşasın işçiler, köylüler!

Kahrolsun Emperyalizm!
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimeC.tesi Mayıs 24 2008, 11:12

Ata-Genç olunca sosyal faşist oluyormuşuz ya, o bakımdan...
Şunu da belirtmek isterim. Bu ülkede, neredeyse asırlık bir insan olan İlhan Selçuk var, yazılarıyla ışık tutan Mustafa Balbay, Hikmet Çetinkaya var.. Sabih Kanadoğlu var, Vural Savaş var.. Bu insanlar yaşamları boyunca ******'ün çizgisinden bir an olsun bile kaymadılar, ******'ün izinden gitmeye çalıştılar... Ben o insanların da sözlerine güvenirim. Bir an olsun ******'ün emperyalizmi veya kapitalizmi desteklediği yönünde, ******'ü sevenlerin veya onun izinden gidenlerin sosyal faşist veya bildiğiniz faşist olduğu yönünde herhangi açıklama yaptıklarını veya düşünce belirttiklerini duymadım.. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının son sözlerinde yaşasın ****** dememesi onların ******'e karşı bir olumsuz düşünce beslediğinin göstergesi değil bence.. Ha, tabi ki beğendikleri ve eleştirdikleri noktalar vardır.. Ama burda daha çok ******'ün tamamen ayrı bir kategoriye konulduğunu hissettim.. Sözlerine güvendiğim ve izinde yürümeye çalıştığım insanlar arasında yukarda bahsettiğim insanlar da var, Deniz Gezmiş ve arkadaşları da var.. Bence şu şartlar altında , günümüzde, hepsini harmanlamak gerekiyor..
DEV-GENÇ

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimeC.tesi Mayıs 24 2008, 23:00

arkadaşlar lütfen ideolojileri bilmeden yazmayalım.okudukça sinirleniyorum.kemalizm i bir de ekonmik açıdan değerlendirin.sonra bakın nereye kadar getirebilmiş bu halkı.bende saygı duyuyorum 1.kurtuluş savaşını verenlere.fakat kemalizm bir basamaktır.

daha ayrıntılı bilgi kitaplarda...................................... Evil or Very Mad
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePaz Mayıs 25 2008, 00:16

yaw kemaistlere faşist demedim ancak ata-genç diye bir sosyalist örgüt olamaz bunu anlatıyorum.
1. kurtuluş savaşını hep örnek alırız
ancak kemalizm ilk başlarda kamu ekonomisini savunur sonra kapitalizme geçişin zeminini hazırlar günümüzde kapitalizmi hatta liberal kapitalizmi savunmaktadır. Gördüğümüz budur.

bir şey dfaha eklemek isterim
mustafa kemal kurtuluş savaşı sırasında ve öncesinde daha çok devrimci kişiliği ile ön plana çıkmış daha doğrusu halkçı kişiliği ile

ancak kurtuluş savaşından sonra bir devlet adamı olmuştur
bundan sonra milliyetçiliği özendirip bir toplum yaratmak istemiştir. O döneme göre normal olabilir. Yeni birdevlet kurmuşsun "sen kürtsün sen alevisin" diye ayırmazdı o dönemde

Mustafa kemal bir insandır. onunda hataları olabilir. Şunu bir şu halk anlasa da onun o dönemde bazı yanlışlarını eleştirdiğmizde potansiyel vatan haini sıtatüsünde olmasak

ayrıca deniz gezmiş sosyalistti kemalist değildi ancak mustafa kemal i ve 1. kurtuluş savaşını kendine örnek alırdı.
denzi gezmiş marksist olmasa che guevera yı örnek alıp ta niye dağa çıksın bir kemalist böyle bir şey yaparmı? zor.
deniz kendine mustafa kemal'i che'yi lenin' örnek almıştır.

Her zaman derim herşey kemalizm le başlar marksizm le son bulur.

En son caner tarafından Paz Mayıs 25 2008, 00:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePaz Mayıs 25 2008, 00:22

bu arada kemalizm soldur
mahir çayanın kemzlizm tezinde bulabilirsiniz bunu isterseniz buraya koyarım hatta koyayım Very Happy

******çülük ise düzenin simgesi konumuna gelmiştir
bunun kanıtı doğan avcıoğlunun kitaplarında
******çülük ,milliyetçilik ve sosyalizm kitabında okuyabilirsiniz
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm - Komünizm   Kemalizm - Komünizm Icon_minitimePaz Mayıs 25 2008, 00:26

II.
KEMALİZM

Kemalizm, emperyalizmin işgali altındaki bir ülkenin devrimci-milliyetçilerinin bir milli kurtuluş bayrağıdır. Kemalizmin özü, emperyalizme karşı tavır alıştır. Kemalizmi bir burjuva ideolojisi, veya bütün küçük-burjuvazinin veyahut asker-sivil bütün aydın zümrenin ideolojisi saymak kesin olarak yanlıştır.
Kemalizm, küçük-burjuvazinin en sol, en radikal kesiminin milliyetçilik tabanında anti-emperyalist bir tavır alışıdır. Bu yüzden, Kemalizm soldur; milli kurtuluşçuluktur. Kemalizm, devrimci-milliyetçilerin, emperyalizme karşı aldıkları radikal politik tutumdur. [
10]
Ülkede, kendi solunda, emperyalizme karşı hiçbir devrimci, ulusal-radikal sınıf hareketi olmadığı, dünyada, bugünkü gibi milli kurtuluş savaşlarının destekçisi bir dünya sosyalist bloğunun olmadığı bir evrede, emperyalizme karşı, dünyada ilk muzaffer olmuş bir halk savaşını veren radikal-milliyetçiler, bu bakımdan, ülkemizin -kökeni Osmanlı alt bürokrasisinin ilericiliğine dayanan- bir orjinalitesidir. Kemalistler için ülkemizdeki, asker-sivil aydın zümrenin jakobenleri diyebiliriz.

evt kemalizm soldur ancak sosyalizm onun üstündedir bunu kabul edelim yoksa kemalizm tüm dünyaya yayılırdı

Kemalizm - Komünizm
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kemalizm ve Sosyalizm