ATA-GENÇ


 
AnasayfaPortalTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 Dünya Gözünde ATATÜRK

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
devran

avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 425
Yaş : 28
Nerden : istanbuldan
Kayıt tarihi : 24/01/08

MesajKonu: Dünya Gözünde ATATÜRK   Ptsi Şub. 25 2008, 17:36

DÜNYANIN GÖZÜNDE ATATÜRK


GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK EN BÜYÜK DEVLET ADAMI
Franklin D. Roosevelt
(Amerika Birleşik Devletleri Başkanı) Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi O'nu çok iyi tanıyan birisinden edindim. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'nin Dışişleri Bakanı Litvinof la görüşürken, onun fikrince bütün Avrupa'nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının bugün Avrupa'da yaşamadığını, Boğazların gerisinde, Ankara'da yaşadığını, bunun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal ****** olduğunu söyledi.
(Üç Adam, Kemal ******-Roosevelt-Mussolini, 1937)


YÜZYILIMIZIN DAHİSİ
D. Lloyd George
(İngiltere Başbakanı)
Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi çağımızda Türk milletine nasip oldu. (1922)
(K. ****** ve Milli Mücadele T., 1958, s. 508)


"ATA'NIN ÖLÜMÜ BÜYÜK KAYIPTIR"
Winston Churchill
(İngiltere Başbakanı)
Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten ******'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye'nin Ata'sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.
(Tan, 18 Aralık 1938)

YÜKSEK ANLAYIŞLI ÖNDER
V. İliç Lenin
(Rus ihtilali lideri)
Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. 0, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum. (1921)
(Tek Adam, 1964, s. 378)


"O'NA NASIL HAYRAN OLMAYAYIM?"
Edouard Herriot
(Fransa eski Başbakanı)
- Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa'da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa'nın Paris'teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. Sizse bir Halife'yi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur. (1933)
(Yazılmayan Yönleriyle ******, 1963, s. 62)


"TÜRKİYE ÖvÜNEBİLİR"
Eleftherios Venizelos
(Yunanistan Başbakanı)
Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekieşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir. (31 Ekim 1933)
(Cumhuriyet, 29 Ekim 1969)


TÜRK BİRLİĞİNİN MİMARİ
Dwight D. Eisenhower
(ABD Başkanı)
Kemal ****** için daimi bir amt tesisi münasebetiyle Türkiye'ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. O'nun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı ******'ün hatırasını anmak için yapılan bu tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş bir zata çok yerinde bir saygıdır.
(Anıtkabir Özel Defteri'nden, 1953)


ATATÜRK İLHAM KAYNAĞIYDI
Habib Burgiba
(Tunus Devlet Başkam)
Sakarya Savaşı, Sakarya Zaferi, yirmi yaşımın en kuvvetli hatırası olmuştur. 0 zamanlar kendi kendime diyordum: Acaba ben de ulusumu böylesine seferber edemez miyim, onun ruhuna bu kurtarıcı hamleyi, bu dizgin tanımaz ihtirası aşılayamaz mıyım?
(Cumhuriyet, 26 Mart 1965)

SADIK DOSTLUK DUYGULARI
Charles de Gaulle
(Fransa Devlet Başkanı)
Büyük ******'ün ölümünün 25. yıldönümü nedeniyle Fransız ulusunun, Türk ulusuna karşı duymakta olduğu sadık dostluk duygulannı dile getirmek isterim. Türkiye tarihi, bugün, her zamandan çok Batı ve Avrupa tarihinden ayrılmaz bir durumdadır. Ve ******'ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmamıştır. MemleketlerimiZ arasındaki yüzyılları aşan dostluk, bu gelişmenin temelini oluşturur.
(Vatan, 10 Kasım 1963)

"0, MUSLUMANLARIN DA SESİYDİ"
Muhammed Ali Cinnah
(Pakistan' in kurucusu)
0, Türkiye'yi kurmalda bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal ******'ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. ****** gibi bir önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hind Müslümanları bugünkü durumlarına h~l~ razı olacaklar mı?
(Millet Gazetesi, 10 Kasım 1954)

BUTUN ÇAĞLARIN LİDERİ
Eyüp Han
(Pakistan Devlet Başkanı)
Kemal ****** yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. Biz Pakistan'da O'nu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. 0, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyadaki bütün Müslümanlar gözlerini sevgi ve hayranlık duygularıyla O'na çevirmişlerdir.
(Cumhuriyet, 10 Kasım 1963)

******'UN YÖNETİMİNDEKİ TURKİYE
Nikita S. Hruşçef
(Sovyetler Birliği Başkanı)
Yakın ve Orta Doğuda ilk cumhuriyet, doğuşunu O'na borçludur. Bu cumhuriyet, birçok ulusun milli özgürlük savaşlarına ışık tutmuştur.
******'ün yönetimindeki Türkiye'nin uluslararası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.
(Milliyet, 10 Kasım 1963)

YUZYILIMIZIN BUYUK ÖNDERİ
John F. Kennedy
(ABD Başkanı)
****** adı insana bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk ulusuna ilham veren önderliğini, modem dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. Şuphesiz ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu ve o zamandan beri ******'ün ve Türkiye'nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendisine olan güvenini daha başarıyla belirten bir başka örnek gösterilemez.
(Hürriyet, 10 Kasım 1963)

MODERN ÇAĞIN YAPICISI
Cavaharlal Nehru
(Hindistan Başbakanı)
Kemal ****** veya bizim O'nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kamal Paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrımlerını okuduğum zaman çok duygulandım. Türkiye'yi modenleştirme yolunda ******'ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O'nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyordu. 0, Doğuda modern çağın yapıcılarından biridir. O'nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam e-diyorum.
(Gazeteler, 19 Kasım 1963)

ESERLERİ TAKDİRLE ANILMAKTADIR
Prof. Ludwig Erhard
(Batı Almanya Başbakanı)
Bütün dünya 10 Kasım'da, biz Almanların da dostluk ve saygıyla bağlı olduğumuz bir insanın hayatını ve eserlerini takdirle anmaktadır. ******, daima Türkiye ile Avrupa arasında sıkı bağlar kurmaya çalışmıştır.
(Vatan, 10 Kasım 1963)

KAHRAMAN VE CESUR ASKER
Sir A. Douglas Home
(Ingiltere Başbakanı)
Mustafa Kemal ismini bundan 50 yıl önce seçkin bir Türk komutanı olarak duymuştuk. Daha sonra barışın kuruluşuyla devlet adamlığı özelliklerini ortaya koymak fırsatını elde etmesi, büyük milli önderlerden biri olarak O'na tarihin en yüce mevkilerinden birini kazandırmıştır. 0 kahraman ve cesur askeri saygıyla, modern Türkiye'nin gerçek babası olan devlet adamını da hayranlık ve şükranla anıyoruz.
(Cumhuriyet, 10 Kasım 1963)

ATA'YA DUYULAN HAYRANLIK
Hayato İkeda
(Japonya Başbakanı)
******'ün Türk Dili Devrimi'ni gerçekleştirmesi ve dinle siyaseti birbirinden ayırarak Türk toplumunun modemleşmesini sağlamak yolundaki çabalarına karşı büyük bir hayranlık duymaktayız.
(Hürriyet, 11 Kasım 1963)

"0, ESERİNİ TEHLİKEYE SOKMADI"
Kurt G. Kiesinger
(Federal Almanya Başbakanı) Ben Türk-Alman dostluğunu yakından tanıyan bir neslin çocuğuyum. Küçük yaşımda bir adamın kahramanlıklaflflı, yaptığı hizmetleri, ülkesi için giriştiği özverileri gördüm. Bu adam Mustafa Kemal'di. Bugün daha iyi kavrıyorum ki, o insan büyük bir devlet adamıydı. Büyüktü, çünkü, ölçüyü korumasını her zaman bildi ve eserini tehlikeye sokacak sınırları aşmadı. Yürekiiliğin ve kendi yürekliliğinin sınırlarını da çızebılecek kadar anlayışlıydı.
(Yeni Gazete, 9 Eylül 1968)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
devrim_özlemi

avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 45
Nerden : özgür dünya
Kayıt tarihi : 15/04/08

MesajKonu: Geri: Dünya Gözünde ATATÜRK   Salı Nis. 15 2008, 14:39

ölümünden 1 gün sonra bile fransa gazetelerine MUSTAFA KEMAL öldü artık ortadoğuda barıştan söz etmek imkansız başlığını attıran ölümsüz ve muhteşem bir lider
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
tugceKadın
Mesaj Sayısı : 8
Nerden : ıstanbul
Kayıt tarihi : 23/04/08

MesajKonu: Geri: Dünya Gözünde ATATÜRK   Salı Nis. 29 2008, 15:23

MUSTAFA KEMAL ****** dunyanın gelmıs gecmıs en ıyı askerı ve en zekı devlet adamıdır kuba lıderı fıdel castro bıle bız devrım yapmadık asıl devrımın alasını ****** yapmıstır dedı dusunun adam ulksesınde kendı bustunun yapılmasına ızın vermezken kubanın her yerınde ATAMIZIN bustu var bızım ulkemızde ıse utanmasalar bustlerı yok edıcekler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Dünya Gözünde ATATÜRK
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ŞAİR ATATÜRK
» ******'ün Hayatında 19 Sayısının Önemi
» rumeli
» YasEMinİn haYAtI
» ******E BiRGüN SORARLAR

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ATA-GENÇ :: GAZETE ATATÜRK BÖLÜMÜ TARTIŞMA PLATFORMU :: ****** Köşesi-
Buraya geçin: