ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sosyalizm Öldü mü?

+12
kızıl yıldız
Eren
irem-gezmiş 09
rapn213
taylan.özgür
proff
Ekhidna
Okaliptus
devrimci
solcukemalist
Okay
deniz_devrim
16 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
deniz_devrim

deniz_devrim

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 02 2008, 23:10

Sosyalizm ve Komünizm öldü mü?Bunu çevremden çok duyuyorum.Eminim sizler de duyuyorsunuzdur.Bu konudaki düşünceleriniz?Size Sosyalizmi yeniden canlandırmak mümkünmüdür?
Okay

Okay

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 02 2008, 23:13

Kominizm bence ölmemiştir ama can çekişmektedir..
Ayrıca kominizmin iş yapabilmesi için her zaman dimdik olması gerekir..
Sosyalizme gelince o ölmedi, ölemez, ölmemeli !!
Sosyalizm bize bırakılan bir emanettir..
Çok sosyal demokrat insan sosyalizmi savunur ama kominizme karşı çıkar..
https://ata-genc.yetkin-forum.com
deniz_devrim

deniz_devrim

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 02 2008, 23:17

dediklerin doğru.ama bence komünizmi can çekişmekten kurtarıp canlandırmalıyız.çünkü kapitalizm,emperyalizm ve faşizm devam ettikçe sosyalizm ve komünizm de devam etmeli ve ettirilmelidir.
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 02 2008, 23:25

komünizm ölmüştür
ben komünist düzene karşı çıkmakla birlikte demokratik bir yönetimlerde kesinlikle komünistlere gerek vardır

sosyalistlere gelince bizim ülkemizde iki tip sosyalizm vardır biri 60 lı yıllarda
türkiye sosyalizmi
diğeride şuaki ödp gibi partilerin yaptığı
batı sosyalizmi

ülemizde her ikiside güçlenmektedir

bana gelince türk sosyalistiyim
deniz_devrim

deniz_devrim

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 02 2008, 23:32

ben de türk sosyalistiyim.ama el ele verirsek komünizmi yeniden canlandırabiliriz.
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 02 2008, 23:36

bence halkı kazanmak için bi anda komünizm diye gitmemeliyiz
insanar ürküyor Very Happy
deniz_devrim

deniz_devrim

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 02 2008, 23:38

peki nasıl bir yola başvurmalıyız:D
devrimci

devrimci

Kadın

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeSalı Mart 04 2008, 12:28

ölmediler ama can çekişiyorlar.Fakat el ele verirsek yeniden canlandırabiliriz.Buna inanıyorum.
Okaliptus

Okaliptus

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeSalı Mart 04 2008, 23:30

Emperyalizmin finansman ve karşıtı epey örgüt olduğundan gelişebildi.. Bu yüzden emperyalizm, sosyalizm ve komünizmi bastırdı.. Amerka-Sovyet çekişmeside bu yüzdendi.. Her neyse.. Komünizm ve sosyalizmin öldüğü felan yok.. Küba, Çin.. Bunlar komünist devletlerdir..
Ekhidna

Ekhidna

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeÇarş. Mart 05 2008, 02:40

Okaliptus demiş ki:
Komünizm ve sosyalizmin öldüğü felan yok.. Küba, Çin.. Bunlar komünist devletlerdir..
Soru, "Türkiye'de komünizm öldü mü?" şeklinde sorulmaya çalışılmış verilen cevaplara bakılırsa...

devrimci demiş ki:
ölmediler ama can çekişiyorlar.Fakat el ele verirsek yeniden canlandırabiliriz.Buna inanıyorum.
Ben inanmıyorum şahsen...
Türkiye komünizm karşıtı bir ülkedir..
Zamanında insanların ellerine komünizmle mücadele ile ilgili kitapçıklar dağıtılmıştır..
Türkiye komünizm karşıtlığı yapma karşılığında Amerika'dan para almıştır.. (137 milyon dolar ve fazlası)
Amerika sömürebildiği bütün ülkeleri bu yolla sömürmüştür ve bu sayede çoğu ülke emperyalizm ve kapitalizm uşağı olmuştur..

deniz_devrim demiş ki:
Size Sosyalizmi yeniden canlandırmak mümkünmüdür?
Keşke mümkün olsa..
Fakat insanlar sosyalizm ve komünizm kavramlarından fazlasıyla çekiniyorlar..
Zamanın azılı solcuları olarak bilinen insanların bir kısmı şu an iktidarı destekliyor...
Neden?
Zaman değişti ve artık sosyalizm karın doyurmuyor..
deniz_devrim

deniz_devrim

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeÇarş. Mart 05 2008, 10:02

dediklerinin bazıları doğru bazıları yanlış.ben şuna inanıyorum kapitalizm ve emperyalizmle mücadele devam ettikçe sosyalizm sürecektir.ve bir zamanlar solcu geçinip şimdi iktidarı destekleyenlerin ne olduğu apaçık ortada.elbet bir gün başaracağız;)
Okaliptus

Okaliptus

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeÇarş. Mart 05 2008, 12:18

Ekhidna demiş ki:
Okaliptus demiş ki:
Komünizm ve sosyalizmin öldüğü felan yok.. Küba, Çin.. Bunlar komünist devletlerdir..
Soru, "Türkiye'de komünizm öldü mü?" şeklinde sorulmaya çalışılmış verilen cevaplara bakılırsa...

devrimci demiş ki:
Ben inanmıyorum şahsen...
Türkiye komünizm karşıtı bir ülkedir..
Zamanında insanların ellerine komünizmle mücadele ile ilgili kitapçıklar dağıtılmıştır..
Türkiye komünizm karşıtlığı yapma karşılığında Amerika'dan para almıştır.. (137 milyon dolar ve fazlası)
Amerika sömürebildiği bütün ülkeleri bu yolla sömürmüştür ve bu sayede çoğu ülke emperyalizm ve kapitalizm uşağı olmuştur..

deniz_devrim demiş ki:
Size Sosyalizmi yeniden canlandırmak mümkünmüdür?
Keşke mümkün olsa..
Fakat insanlar sosyalizm ve komünizm kavramlarından fazlasıyla çekiniyorlar..
Zamanın azılı solcuları olarak bilinen insanların bir kısmı şu an iktidarı destekliyor...
Neden?
Zaman değişti ve artık sosyalizm karın doyurmuyor..

Ben, belki de sen ölmedikçe Türkiye'de komünizm ölmez.. ******'te zamanında Sovyetlerden para ve maddi yardım isteyip Lenin'ne yazdığı mektupta "Yaşasın Devrimci Mücadelemiz" demiştir.. Zamanını doğru belirleyip, arkanıda sağlam bir duvara yaslarsan, sosyalizm kustururda doyurur.. Şuanda Türkiye'deki sosyalizm çığlıkları dinmiş durumda.. Sosyalist diye dağlara çıksan terörist derler.. Zaman tarım devrimi veya sanayi devrimi zamanı değil.. Toprağın bile değeri yok artık.. Zaman akıl devrimi aşamasında..
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePerş. Mart 06 2008, 22:44

silahlı mücadele bir kıvılcım olarak olabilir
yani kimseyi öldürmiyceksin kimseyi zorlamıycaksın halkı kazancaksın bu kadar basit elbette yakalanıp ceza yı yersin ancak bir kıvılcım olursun tüğrkiyeyi ayağa kaldırabilirsin bu yolla tüm devrimler böyle yağpılcı
proff

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Komünizm itibarını rusyada bıraktı!   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Mart 09 2008, 03:13

komünist rejim itibarını rusyada yıkdıktan sonra tamamen kaybetti zaten
bir toblum devleti olmaktan çok bir diktatörlük rejmine dönüşünce
özgürlükten çok baskı yönetimine dayanınca bir geçerliliği kalmadı
ülkemizde insanlar rus komünizminden sadece birşeyi öğrendi dini vecibelere sınır getirilmesini
ve bundan dolayı korkuyorlar komünizmden
ama komünizm hak ve özgürlük le yönetilme biçmidir!!!
bir şey daha bu ülkenin yönetim biçimi CUMHURİYETTİR
Ben komünist rejimi Türk tobrakları içerisine uygulamak istiyorum diyenle LAİKLİK karşıtı adam arasında hiç bir fark yoktur
çünkü; Anayasanın değişmesi teklif bile edilemez maddeler kabsamında yer alan hatta ve hatta İlk maddesi olan

Madde 1: Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. ibaresine karşı gelmiş olur
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
eğer ki sen komünizm istiyorum dersen adamda şeriat istiyorum der aynı şeydir ikiside yönetim biçmidir ikiside Türkiye cumhuriyeti için tehtid unsurudur...
Ama Türk solu Cumhuriyet yanlısı olmayı gerektirir...
anayasal hükümlere dayanır(denizde böyle yabtı kendini anayasayla savundu bknz:deniz gezmiş savumasına)
ülkede her bürokratik yer mekan ve kişiye karşı olunabilir ama anayasaya asla!!!
Ekhidna

Ekhidna

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeÇarş. Mart 12 2008, 20:43

deniz_devrim demiş ki:
dediklerinin bazıları doğru bazıları yanlış.
Hangileri doğru, hangileri yanlış?

deniz_devrim demiş ki:
ben şuna inanıyorum kapitalizm ve emperyalizmle mücadele devam ettikçe sosyalizm sürecektir.
Bu mücadele üç beş kişiyle olmaz. Seferberlik gerekir...
Hatırlatırım, 68'de ülke gençliğinin neredeyse tamamı ayaklanmıştı. Sonucu varın siz değerlendirin...

deniz_devrim demiş ki:
ve bir zamanlar solcu geçinip şimdi iktidarı destekleyenlerin ne olduğu apaçık ortada.
Ne olduklarını tartışmaya gerek yok, fakat bunlar da yaşanan durumlar...
"İnsan 7'sinde neyse 70'inde de odur" mantığı geçerli değilmiş, bunu anlıyoruz...

deniz_devrim demiş ki:
elbet bir gün başaracağız.
Umuyoruz tabi ki...
Fakat gün şartları, bunun ileride de pek mümkün olabileceğini göstermiyor. İnanmak güzeldir, hayal etmek ve bazı şeyleri değiştirmeye çabalamak da güzeldir. Ama bunları yaparken biraz da gerçekçi olmakta fayda var diye düşünüyorum... Türkiye tarihinin en özgürlükçü anayasası geçerliyken bu yapılamadı, şimdi iş çok zor. Bunları da göz önünde bulundurmalıyız...

proff demiş ki:
eğer ki sen komünizm istiyorum dersen adamda şeriat istiyorum der aynı şeydir ikiside yönetim biçmidir
Komünizm yönetim şekli değil, politik bir harekettir.

proff demiş ki:
ülkemizde insanlar rus komünizminden sadece birşeyi öğrendi dini vecibelere sınır getirilmesini
ve bundan dolayı korkuyorlar komünizmden
ama komünizm hak ve özgürlük le yönetilme biçmidir!!!
bir şey daha bu ülkenin yönetim biçimi CUMHURİYETTİR
Ben komünist rejimi Türk tobrakları içerisine uygulamak istiyorum diyenle LAİKLİK karşıtı adam arasında hiç bir fark yoktur
çünkü; Anayasanın değişmesi teklif bile edilemez maddeler kabsamında yer alan hatta ve hatta İlk maddesi olan
Madde 1: Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. ibaresine karşı gelmiş olur

Öncelikle, "p" harfini kullanmaya ne dersin? (toblum değil "toplum", kabsamında değil "kapsamında" gibi..)
İmla kurallarına dikkat etmesen de olur fakat yazarken biraz daha Türkçeye özen göstermenizi rica ediyorum hepinizden...

Şeriatla komünizm kıyaslanacak şeyler değildir. Dediğim gibi, komünizm sosyal örgütlenmeye dayanan ve sınıf ayrılıklarını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir siyasi harekettir, akımdır. Yönetim şekli değildir. Mesela, herkesin bildiği gibi Küba, komünist bir devlettir. Fakat yönetim şekli cumhuriyettir. Komünizmi savunan devletler olur, komünist devletler olur, fakat "komünizmle yönetilen devlet" diye bir kavram söz konusu değildir.. Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için herhangi bir arama motorundan "komünizm" yazıp çıkan sonuçları okuman yeterlidir...

Fakat, şeriat bir yönetim şeklidir. Dini hükümlerin geçerli olduğu bir yönetim şekli...
Senin verdiğin anayasa maddesiyle ilgili örnek şeriat için geçerlidir fakat komünizmle hiçbir alakası yoktur.
Türkiye'de komünizmi savunan insanlar yönetim şeklinin değişmesi gibi bir şeyi amaç haline getirmemiştir, getiremezler de zaten malumunuzca.. Zira cumhuriyetten daha iyi bir yönetim şekli de mevcut değildir. Fakat şeriat savunucuları cumhuriyet ve ****** karşıtıdır. O yüzden direk ülke yönetimine göz dikerler...

Aradaki farkı yeterince izah edebilmişimdir umarım, daha fazla uzatmanın anlamı yok.. Sadece "komünizmin yönetim şekli olduğu" gibi bir yanlış bilgiyi düzelteyim tekrar...

proff demiş ki:
ülkede her bürokratik yer mekan ve kişiye karşı olunabilir ama anayasaya asla!!!
Kim demiş?..
Eğer anayasa insan haklarına aykırı ögeler içeriyorsa anayasaya da karşı olunabilir pek tabii...
Eğer anayasa tüm insanların hak ve özgürlüklerini koruyabilecek kapasiteye sahip değilse ona da karşı olunabilir pek tabii...
Anayasal düzen her zaman en iyidir diye bir kaide yoktur.
Onu hazırlayanların da insan olduğu unutulmamalıdır...
O insanların da kendi siyasi görüşleri ve amaçları olduğu da unutulmamalıdır...
Bahsettiğim konu için en geçerli örnek de Kenan Evren'dir...
proff

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePerş. Mart 13 2008, 18:40

sen bana bi klavye almaya ne dersin klavyemin p harfi çalışmıyor cnm kardeşim bilmem ne kadar anlarsın
komümizm politik harekettir demişsin ama bir ülke eğer ki hareketi tamamlamış ve sistemi kurmuşsa bu yönetimin adı halini alır
saygılarımla....(internetteyim:D:D)
Ekhidna

Ekhidna

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePerş. Mart 13 2008, 21:01

Ben sorumluluğum gereği site admini olarak uyarıda bulunuyorum. Senin klavyenin bozuk olup olmamasını düşünecek değilim.. Laf dalaşına girmemeni de tavsiye ederim..

Türkiye'de komünizm hareketinin tamamlanabileceği bir alt yapı mevcut değildir.
Ayrıca daha önce verdiğim örneği tekrarlıyorum: Küba
Küba'da komünist hareket tamamlandı..
Ee?
Orası bir cumhuriyet.. "Küba Cumhuriyeti"

Hangi ülke için yönetim şeklinin komünizm olduğunu gördün?
Var mı böyle bir şey?
Ülkeler ansiklopedisini inceleyelim..

Ayrıca hareketi tamamlamış bile olsa, bu yönetim şekli adını almaz. Ülke hala cumhuriyetle yönetiliyor olur. Komünist devlet olur. Fakat yine Türkiye Cumhuriyeti'dir.

Daha fazla tartışmaya lüzum yok.. Yanlış bir bilgi öne sürüyorsun...
Yok böyle bir şey..
taylan.özgür

taylan.özgür

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeC.tesi Mart 15 2008, 13:24

Komünizm olmeye ramak kalmakla bırlıkte canlanmasıda gerektıgıne ınanıyorum.
sosyalızm turkıyede gun gecxtıkce guclenıyor.
komünizm turk halkına yanls anlatılmaktadır veya yanlıs ızlenımler bırakmaktadır .buınu halkın kafasından sılmelıyız. eger kömünizm canlandırmak ıstıyosak once dunya halkının kafasından bunu sılmelıyız.
rapn213

rapn213

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeC.tesi Mart 15 2008, 14:07

Türk halkı bizi, PKK'yla bir tutuyor ve bölücü olarak biliniyoruz.
Okaliptus

Okaliptus

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeC.tesi Mart 15 2008, 15:59

Ekhidna demiş ki:

Sosyalist düzenin oturmadığı hiçbir ülke komünist olamaz.. Sosyalizm ile komünizm aynı şeyler değildir.. Yani, Türkiye'ye önce sosyalist düzenin oturması için savaşacağız..

rapn213 demiş ki:

Bu yüzden İşçi ve Köylüleri aramıza katarak, kendimizi bir tutturmayacağız.. Denizgiller bunu başardı.. Köylüler (bizim köyde) jandarmaya denizlerin sayısını söylerken abartırlarmış "200 kişi varlardı. Hepsi bir yere dağıldı" diye..
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeC.tesi Mart 15 2008, 16:09

Okaliptus demiş ki:
Ekhidna demiş ki:

Sosyalist düzenin oturmadığı hiçbir ülke komünist olamaz.. Sosyalizm ile komünizm aynı şeyler değildir.. Yani, Türkiye'ye önce sosyalist düzenin oturması için savaşacağız..

rapn213 demiş ki:

Bu yüzden İşçi ve Köylüleri aramıza katarak, kendimizi bir tutturmayacağız.. Denizgiller bunu başardı.. Köylüler (bizim köyde) jandarmaya denizlerin sayısını söylerken abartırlarmış "200 kişi varlardı. Hepsi bir yere dağıldı" diye..

o köylülerin alnından öperim ben Very Happy
Ekhidna

Ekhidna

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeC.tesi Mart 15 2008, 16:11

Okaliptus demiş ki:
Ekhidna demiş ki:

Sosyalizm ile komünizmi aynı kefeye koymadım zaten yazdığımı alıntı yapmışsın, bu açıklamayı yapma gereği duydum ben de:)
Evet, öncelikle sosyalizmin benimsenmesi gerekir.
irem-gezmiş 09

irem-gezmiş 09

Kadın

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePtsi Mart 24 2008, 23:03

ne yazıkki sosyalizmin benimsenmesi biraz zaman alacaktır... ben biliyorum ki 80 ihtilalinden önce birçok insan tarafsız kalmayı seçmiştir.çünkü kendilerini ancak böyle koruyabilceklerini düşünmüşlerdir. birçoğunuz da bilir bunları. biz yaşamsakta annelerimiz babalarımız o dönemi yaşadılar. bize anlatılanlar olsun araştırıp öğrendiklerimiz olsun insanların düşüncelerini az veya çok tahmin edebiliyoruz. öncelikle yapmamız gereken o çekinceleri ortadan kaldırmaktır; ancak ondan sonra sosyalizmi benimsetebiliriz.
Eren

Eren

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Sosyalizmi nası benimseteceğiz!!   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimeCuma Nis. 04 2008, 14:50

Sosyalizmin yok olmaya doğru gidişinin ana sebeplerinden biri bana göre emperyalizme
karşı en etkili çözüm oluşudur.Bu sebeptendir ki sosyalizm sonucu ülke için,insanımız için,
savaşan kişiler kendi devletimizce cezalandırıldılar.

Belki de başka baskı unsurları vardı.Bunu söylerken insanların kendi milletinin bağımsızlığı için savaşırken,
her fırsatta bunu dile getirirken,bana göre çok komik sebeplerden idam edilmelerine
dikkat çekmek istiyorum!!!

Burdan anlaşılıyor ki meydanda düşüncelerimizi özgürce savunamıyoruz
ama ilerleyiş hiç bir zaman durmadı durmayacak.
O nedenle bu yola başka yöntemlerle devam etmemiz gerekmekte.
Meydanda bağırmak hiç bir işe yaramadı hep birlikte gördük.
Önlem alınmış meydana!

İlerleyiş sahnenin arkasında olmalı!!!
Tek tek almalıyız kaleleri...
Devrimi anlatarak sabırla,sosyalizmi bilerek bildirerek insanımızı aydınlatmalıyız!!!
kızıl yıldız

kızıl yıldız

Erkek

Sosyalizm Öldü mü? Empty
MesajKonu: Geri: Sosyalizm Öldü mü?   Sosyalizm Öldü mü? Icon_minitimePaz Nis. 13 2008, 16:50

Arkadaşlar sosyalizm asla olmez veyada cançekişmez sadece ulkemızde gençliğin bilinçsizce ve umursamazca davranısları yuzunden bu haldedır ve asla yok olmaycak bır ruhtur.Ve burda gençliği uyandırma gorevi bize dusuyor .sosyalizm ve devrimler ****** ün Bursa Nutku'nda su sekilde:

''Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!''
yer alır.

Sosyalizm Öldü mü?
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Kemalizm ve Sosyalizm