ATA-GENÇ


 
AnasayfaPortalTakvimGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 ÇEŞİT ÇEŞİT ATATÜRKÇÜLER...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
gözde

avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 192
Nerden : eskişehir
Kayıt tarihi : 24/01/08

MesajKonu: ÇEŞİT ÇEŞİT ATATÜRKÇÜLER...   Cuma Mart 28 2008, 20:33

ÇEŞİT ÇEŞİT ATATÜRKÇÜLER

Yurdumuzda çeşit çeşit ******çüler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

PAPAĞAN ATATÜRKÇÜLERİ: ******’ün söz, düşünce ve özdeyişlerini tıpkı bir papağan gibi ezberleyip yineleyen kişilerdir.

TÖREN ATATÜRKÇÜLERİ: Bunlar, sadece ulusal ve resmi bayramlarda, törenlerde ******çü olan kişilerdir.

REKLAM ATATÜRKÇÜLERİ: ******çülüğü gerçekten benimsemedikleri halde, her fırsatta ******çülükten bahsederek ******çülüğün reklamını yapan kişilerdir.

KORKU ATATÜRKÇÜLERİ: Korkularından ******çü olan kişilerdir. Bunlar, korktuklarında, sıkıştıklarında, zor durumda kaldıklarında ******çü olurlar.

MODA ATATÜRKÇÜLERİ: ******çülük, yurdumuzda bazı dönemlerde moda olur. Sadece ******çülük modasına uymak için ******çü olan, ******çü görünen kişilerdir.

SÖYLEV ATATÜRKÇÜLERİ: Bunlar, ****** ve ****** inkılapları üzerine söylev çekmeyi ******çülük sayan kişilerdir.

TİCARET ATATÜRKÇÜLERİ: ******’ün ****** ilke ve inkılaplarının ticaretini, tüccarlığını yapanlara denir.

GARDROP ATATÜRKÇÜLÜĞÜ: Sadece kravat, papyon takmayı, Batılılar gibi giyinmeyi ******çülük sayan kişilere denir. Bu kişiler, Batılıların giysilerine, yaşantılarına özenirler, ama Batıdaki gibi gerçek çok partili, çoğulcu, özgürlükçü demokrasiye, söz, düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne, bilime, tekniğe, çağdaş kurumlara karşıdırlar.

TEKELCİ ATATÜRKÇÜLER: Tekelci sağ, tekelci sol, tekelci sermaye, tekelci memleket severler olur da tekelci ******çüler olmaz mı hiç? Tekelci ******çüler, ******’ü, ******çülüğü, ****** ilke ve inkılaplarını kendi tekellerinde gören kişilerdir. Bunlar, ******’ü putlaştırırlar. ******çülüğün belli kalıplar içinde dondurulmasını, şerbetlendirilmesini isterler.

ATATÜRK VE ATATÜRKÇÜLÜK DÜŞMANLARI: ******’e ve ******çülüğe düşman oldukları halde ******’ü sever ve ******çü görünen kişilerdir. Bunlar; biri açık diğeri kapalı olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Açık ****** ve ******çülük düşmanı ******çüler, ******‘e ve ******çülüğe karşı, düşman olduklarını açıkça söylerler, yazarlar. Ancak çok zor durumlarda, sıkıştıkları zaman ******çü görünürler.
Gizli ****** ve ******çülük düşmanı ******çüler, ******’e ve ******çülüğe düşman oldukları halde, gerçek amaçlarına ulaşmak için herkesten fazla ******çü görünürler. Bunlar; ellerinden gelse ******’ü, ******çülüğü ve gerçek ******çüleri bir kaşık suda boğarlar. Fakat buna güçlerinin yetmeyeceğini anladıkları için ******çü geçinirler. Aslında çok tehlikelidirler. Çalışmalarına sinsi sinsi devam ederler. Amaçlarına ulaşmak için ******’ü ve ******çülüğü bir kalkan, bir paravan olarak kullanırlar. ******’ü ve ******çülüğü hiç sevmezler ama sever görünürler.

10 KASIM ATATÜRKÇÜLERİ: Sadece ******’ün ölüm günü olan 10 Kasım günü ******çü olanlara, 10 Kasım gününü bir yas günü ilan edip o günü siyahlara bürünenlere, ağıtlar düzenleyenlere, yalancıktan ağlayanlara, timsah gözyaşı dökenlere denir.

50. YIL ATATÜRKÇÜLERİ: Cumhuriyetin 50. kuruluş yıl dönümü olan 1973 yılında, sadece bir yıl, ******çü olanlara denir.

100. YIL ATATÜRKÇÜLERİ: ******’ün doğumunun 100. yılı olan 1981 yılında, yani ****** yılında ******çü olanlara denir.

60. YIL ATATÜRKÇÜLERİ: Cumhuriyetin kuruluşunun 60. yılı olan 1983 yılında ******çü olanlara denir.

OLAĞANÜSTÜ DÖNEM ATATÜRKÇÜLERİ: Olağanüsü dönemlerde ******çü olup, bu dönemler bitince ******çülükleri biten kişilerdir. Türkiye’de olağanüstü dönemlerde ******çülerin sayısında olağanüstü bir artış olur. Olağanüstü dönemler sona erdiğinde ******çülerin sayısında olağanüstü bir azalış görülür.

SİYASAL DÖNEM ATATÜRKÇÜLERİ: Türkiye’de her siyasal dönemin kendine özgü bir ******çülük anlayışı vardır. Yurdumuzda hükümetler değiştikçe ******çülük görüşleri de, anlayışları da değişmektedir.

Örneğin; ‘’A’’ partisi iktidara gelince kendine özgü bir ******çülük anlayışını savunur. ‘’A’’partisi iktidarı döneminde bu partinin ve bu partinin savunduğu ******çülük görüşünün de dalkavukları çıkar ortaya. ‘’A’’ partisi yerine ‘’B’’ partisi iktidara gelince bu kez ‘’B’’ partisi kendine özgü bir ******çülük görüşünü savunur. ‘’B’’ partisi iktidarı döneminde, bu anlayışın dalkavukları ortaya çıkar. ‘’C’’ partisi iktidarında aynı şeyler tekrarlanır.

Sivil hükümetler döneminde görülen bu durum, askeri ihtilaller, darbeler, harekatlar sonunda kurulan askeri hükümetler döneminde de görülür. Her askeri hükümetin kendine özgü bir ******çülük anlayışı vardır.

Örneğin; 27 Mayıs 1960 devriminden sonra 27 Mayıs ******çüleri, 12 Mart 1971’den sonra 12 Mart ******çüleri, 12 Eylül 1980’den sonra 12 Eylül ******çüleri çıkmıştı ortaya.

11 Eylül 1980 günü ******’e ve ******çülüğe düşman olan bazı kişi ve çevreler, 12 Eylül 1980 sabahı, bu döneme yaranmak için birdenbire ******çü kesildiler. 11 Eylülün bir numaralı ****** ve ******çülük düşmanları, 12 Eylül günü bir numaralı ******çü oldular. Her dönemde görülen bu dalkavuklar 12 Eylül’de de görüldü.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
ÇEŞİT ÇEŞİT ATATÜRKÇÜLER...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» rumeli
» YasEMinİn haYAtI
» ŞAİR ATATÜRK
» ******E BiRGüN SORARLAR
» İlklere İmza Atan Türk Kadınları

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ATA-GENÇ :: GAZETE ATATÜRK BÖLÜMÜ TARTIŞMA PLATFORMU :: ****** Köşesi-
Buraya geçin: