ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )

5 posters
YazarMesaj
Okay

Okay

Erkek

THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Empty
MesajKonu: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimeCuma Ocak 25 2008, 12:27

Devrimci siyasal örgütlenme. Kısa adı THKO.

“Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu” ya da “THKO” (English People’s Liberation Army of Turkey), Türkiye'de silahlı mücadele veren ilk siyasî örgüttür. “Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye” için kırsal alanları ve şiddet politikasını milli cephe politikası bağlamında temel alan bir mücadele yürüten örgüt, Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından terörist olarak tanımlanmaktadır. THKO, 1960’ların ikinci yarısında gelişen sosyalist gençliğin emekçi kitlelerin verdiği mücadeleye de katılan önemli ve tanınmış önderlerinden Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tarafından kuruldu. Örgüt, kuruluşunu gerçekleştirdiği bir dizi eylemden sonra 4 Mart 1971 tarihinde yayınladığı bir bildiri ile kamuoyuna duyurdu.

İlk silahlı eylemini 29 Aralık 1970 tarihinde gerçekleştiren Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu, bütün bir 12 Mart yarı-askeri dönem boyunca varlığını sürdürdü. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) ile birlikte sözkonusu döneme damgasını vurdu. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarını önlemek için gerçekleştirdikleri ortak eylemin sonucu olarak THKP-C’den 8, THKO’dan 2 militanın Kızıldere’de öldürülmeleri, Silahlı Devrim Cephesi kavramının yerleşmesini ve siper kardeşliği-yoldaşlığı kavramının ortaya çıkmasını sağladı.

THKO, Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan’ın Nurhak; Cihan Alptekin ve Ömer Ayna’nın Kızıldere’de öldürülmeleri; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinden sonra dağıldı.

THKO davasından yargılanıp mahkum olan kadroların 1974 affıyla hapisten çıktıktan sonra dışardakilerle birleşerek oluşturduğu Geçici Merkez Komite, hızla örgüt çizgisinden uzaklaşırken, komite üyeleri kendi aralarında da bir farklılaşma sürecine girdiler. Bir grup Çin Komünist Partisi-Arnavutluk Emek Partisi (sonrasında yalnızca AEP) yanlısı politikalar geliştirerek Türkiye Devrimci Komünist Partisi'ne; diğer bir grup ise SBKP eğilimli politikalarla Türkiye Komünist Emek Partisi'ne gidecek örgütlenmeler kurarken; örgüt çizgisine bağlı kalanlar, Türkiye Devriminin Yolu adı altında birbirinden bağımsız grupçuklar oluşturmaktan öteye gidemediler.

THKO’nun Ortaya Çıktığı Koşullar [değiştir]Büyük şehirlerdeki yükseköğretim gençliği başta olmak üzere kimi aydın çevreleri ile İsmet İnönü yönetimindeki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Demokrat Parti iktidarına karşı verdikleri açık savaşım ortamında, Ordu içindeki Kemalist-olma-savlı subayların “Cunta”sı, 27 Mayıs 1960 tarihinde yönetime el koyar. Emir-komuta zinciri dışında gerçekleştirilen ve kimilerince “ihtilâl” kimilerince de “darbe” olarak tanımlanan bu Ordu müdahalesi sonucu girilen süreç, Türkiye tarihinin en “demokratik” anayasasını ortaya çıkartır. 1961 Anayasası ve onun güvencesi altındaki kurumsal yapı, daha önce bulunmayan haklarla tanımlanan yeni bir dönemi başlatır. Türkiye’nin sorunları ve bu sorunlara getirilen çözümlerin tartışılmasına kısmen olanak tanıyan bir ortamda Doğan Avcıoğlu önderliğindeki Yön hareketinin ortaya çıkışı (1961), Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşu (1961), CHP’de “Ortanın Solu”na yöneliş (1965) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kuruluşu (1967), Marksist klâsiklerin Türkçeye çevrilmesiyle harmanlanır.

Güney Kore’deki anti-emperyalist gençlik hareketiyle benzer devinimlere sahip Türkiye’deki yükseköğretim gençliği varlığını sürdürürken anti-emperyalizmi sosyalist düşünceler temelinde ele almaya çalışan yeni bir öğrenci kuşağı da uç verir.

1965’te kurulan Adalet Partisi (AP) hükümeti, dış ilişkilerinde ABD ve Ortak Pazar yanlısı bir politika izlerken içte hak arama savaşımlarına tahammülsüz ve 1961 Anayasası karşıtı bir zeminde hareket eder.

Yükseköğretim gençliğinin “özgür üniversite” kavgası ile bununla zamandaş olarak yükselen başta işçi sınıfı ve köylülük olmak üzere emekçi sınıfların savaşımlarına Adalet Partisi Hükümetinin polis şiddeti ile verdiği karşılık, tarikatçı yükseliş ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından kurulan “komando kampları”, radikal sağ ile polis gücü arasındaki işbirliği, siyasal saflaşmaları derinleştirir.

Yükselen anti-emperyalist ve demokratik savaşım içindeki genç devrimciler, Marx, Engels, Lenin, Stalin ve Mao ile başlayan tanışıklıklarına Vietnam Devrimi, Filistin Kurtuluş Savaşı ve başta Küba devrimi olmak üzere Latin Amerika devrimci deneyimlerini eklerler.

Soğuk Savaş dönemi olarak tanımlanan iki-kutuplu dünyanın (ABD-SSCB) ilişki ve çelişkileri, sonradan Avrupa Birliği’ne dönüşecek olan Ortak Pazar’ın yükselişi, SSCB’nin Brejnev’in “sınırlı egemenlik doktrini” bağlamında Çekoslovakya’yı işgali, SBKP-ÇKP ayrışması ve Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Büyük Proleter Kültür Devrimi, dönemin devrimci kadrolarını derinden etkiler.

Döneme karakterini veren slogan ise “Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye” olacaktır
https://ata-genc.yetkin-forum.com
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimeÇarş. Şub. 06 2008, 21:44

kırsal alanları şiddet politikası ile ele geçirmemeişlerdir bu yanlıştır ki kırsal alanalrda fazla kalammaşışalrdır

thko çok büyük bir mücadeledir o dönemde terörist olarak adlandırıldılar ama askerle çatışmaya bile girmediler yani havaya ate actılar.
taylan.özgür

taylan.özgür

Erkek

MesajKonu: Geri: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimePerş. Şub. 07 2008, 01:37

evet sımdıkı bazıları bıle denızlerın tesorıst oldugunu hatta dagda askerlere ates actıklarını onlarla catıstıklarını onlara acımadan bomba attıklarını duymustum. denızler bende ya dagda uzun kaldılar yada daga cıkmadan yanı kırsal alana gıtmeden once halkı cok ıyı gorgutleyemedıler eksık yerler kaldı halkta bude halkı yanlıslara cıkmazlara yonelttı. halka ne soylendıyse ona ınandı
deniz_devrim

deniz_devrim

MesajKonu: Geri: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimePtsi Mart 03 2008, 15:17

thko önemli bir örgüttür.bu arada uyarmak isterim thko-c diye bir örgüt yoktur thkp-c vardır.
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimePerş. Mart 06 2008, 23:07

deniz_devrim demiş ki:
thko önemli bir örgüttür.bu arada uyarmak isterim thko-c diye bir örgüt yoktur thkp-c vardır.

thko ile thkp-c farklıdır yani bunlar ilk başta ilişkide değildiler bazı konualrda küçük ayrıcalıklar da vardı mesela thko amerikan askerlerini öldürmemiştir
ama thkp-c israil büyükelçisini öldürmüştür bu biraz rahatsılık yarattı toplumda
deniz_devrim

deniz_devrim

MesajKonu: Geri: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimePerş. Mart 06 2008, 23:44

yoldaş ben zaten aynı örgütler demedim ki.tabii ki farklıydılar.yaptıkları eylem olsun benimsedikleri tutum olsun.yoksa tabii ki ikisi de silahlı örgüttü.ama thkp-c eylemleriyle daha sertti.
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

MesajKonu: Geri: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimeÇarş. Mart 12 2008, 18:01

deniz_devrim demiş ki:
yoldaş ben zaten aynı örgütler demedim ki.tabii ki farklıydılar.yaptıkları eylem olsun benimsedikleri tutum olsun.yoksa tabii ki ikisi de silahlı örgüttü.ama thkp-c eylemleriyle daha sertti.

yok yoldaş ben sana kötü bişey demedim yahu Very Happy ebvt thkp-c daha sertti ama daha başarılı oldu diyebiliriz ama ben daha çok thko luyum
deniz...ezel

deniz...ezel

Kadın

MesajKonu: Geri: THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )   THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) Icon_minitimePaz Nis. 06 2008, 12:37

sonunda uzlaşmanıza sevindim arkadaşlar zaten bize o kadar cok siz şunu yanlış biliosunuz o şöyle yok bacım siz bunu yanlış biliosunuz o böyle diyenler oluyorki içimizde yapmayalım dimi bari nese konuya dönersek ben sadece fikrimi söylemek istiyorumki THKO gelmiş geçmiş en cesur en kararlı en yürekli ordudur bence söylesenize kim yapabilir onların yaptıklarını.....ve ve ve gecen gün bi sitede bi yazı yazdım ülkemizin ne durumda olduğunu bu itler baştayken daha nerelere sürükleneceğimizi anlatmaya çalıştım ve biri bana cıkıp sen böle konuştukça ben 100 kere oy veririm ona gibi bi laf söledi kusura bakmayın konu saptı ama içimi bayağı döktüm galiba ihtiyacım vardı ve halada var nese hoşçakalın Evil or Very Mad

THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu )
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-