ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

"Ne Mutlu Türküm Diyene!"

+4
dejavu
artemis
Okay
Ekhidna
8 posters
YazarMesaj
Ekhidna

Ekhidna

"Ne Mutlu Türküm Diyene!" Empty
MesajKonu: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimePtsi Ocak 28 2008, 14:32

******'ün ezbere bildiğimiz sözlerinin başında gelir bu söz. Aşırı milliyetçi insanlara göre, hatta aşırı olmasa bile milliyetçi insanlara göre, ******'ün Türklüğü en üst mertebeye taşıdığını gösteren bir sözdür bu. Ben, bu sözde "kendini Türk hisseden herkes, geçmişimizle guru duymalıdır" anlamını çıkarıyorum.. Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda?
****** Türklüğü en üstün olarak mı gördüğü için söylemiştir, yoksa kendini Türk hisseden herkes gurur duymalıdır anlamı mı çıkarılmalıdır?
Okay

Okay

Erkek

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimePtsi Ocak 28 2008, 14:43

Ekhidna demiş ki:
******'ün ezbere bildiğimiz sözlerinin başında gelir bu söz. Aşırı milliyetçi insanlara göre, hatta aşırı olmasa bile milliyetçi insanlara göre, ******'ün Türklüğü en üst mertebeye taşıdığını gösteren bir sözdür bu. Ben, bu sözde "kendini Türk hisseden herkes, geçmişimizle guru duymalıdır" anlamını çıkarıyorum.. Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda?
****** Türklüğü en üstün olarak mı gördüğü için söylemiştir, yoksa kendini Türk hisseden herkes gurur duymalıdır anlamı mı çıkarılmalıdır?

Bence Türk olan herkes gurur duymalıdır anlamın da söylemiştir.. Kaldı ki '' Ne Mutlu Türküm Diyene '' sözü bunu açıkca belirtmektedir..
https://ata-genc.yetkin-forum.com
artemis

artemis

Kadın

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeSalı Mayıs 20 2008, 02:00

biraz karışık bir durum aslında kendini türk hissetmekten kasıt ne olabilirki?! yani ben farklı etnik kökenli bir insanım kendimi "türk" mü yoksa türkiye vatandaşı gibi mi hissetmeliyim yada bnm kafam karışık bu nedenle ben bu sözü hiç kullanmıyorum
dejavu

dejavu

Kadın

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeSalı Mayıs 20 2008, 10:13

Bence de Türk olan herkes gurur duymalıdır anlamın da söylemiştir...
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeSalı Mayıs 20 2008, 11:24

artemis demiş ki:
biraz karışık bir durum aslında kendini türk hissetmekten kasıt ne olabilirki?! yani ben farklı etnik kökenli bir insanım kendimi "türk" mü yoksa türkiye vatandaşı gibi mi hissetmeliyim yada bnm kafam karışık bu nedenle ben bu sözü hiç kullanmıyorum
Mesela, Türkiye'de yaşayan öyle Kürtler, öyle Ermeniler var ki, "ben kendimi Türk olarak görüyorum" diyor. Kendini Türk hissetmekten kasıt budur. Türkü, Türkiye'yi sevebilmektir. (Türk olmamasına rağmen) ...
Türkiye vatandaşı olarak hissedilmez zaten, ya Türkiye vatandaşısındır, ya da değilsindir. Bunun herhangi bir manevi haz yaratacağını düşünmüyorum. Fakat Türk olarak hissetmek farklı bir şeydir. Bu memleketin öz be öz bir insanı olarak hissetmektir. Kendini herhangi bir ayrımın içerisinde bulmamaktır.
Bu konuda bazı ülkücülerle konuştum ve bana "****** ne mutlu Türküm diyene demiş, ne mutlu Kürtüm diyene mi demiş?" şeklinde cevap verdiler.. Oysa ******'ün böyle ayrım yapmak gibi bir amacı olsaydı, "Ne mutlu Türküm diyene" değil, "Ne mutlu Türk olana" derdi..
irem-gezmiş 09

irem-gezmiş 09

Kadın

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeSalı Mayıs 20 2008, 12:34

******'ün "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözü kesinlikle kendini Türk hisseden, kendini Türk görenler için söylenmiştir. ****** ırkçı bir tutum sergilememiştir. Öyle insanlar varki bir Türkten daha çok sahip çıkıyor Atamıza... Bu yüzdendir ki kendini Türk tanımlayan herkes övünmelidir şanlı tarihiyle...
Bazı ülkücüler bunu saptırıyor kesinlikle.Onlara göre Türkün Türkten başka dostu yoktur Very Happy bu yüzden objektif bakamıyolar bence...
Ekhidna ben de sana katılıyorum.Atamız "Ne mutlu Türküm diyene" değil, "Ne mutlu Türk olana" derdi...
ozgem

ozgem

Kadın

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeSalı Mayıs 20 2008, 23:53

Ekhidna harika bir izlenimcisin,dediklerini okadar açıklayıcı anlatıyorsun ki,hak vermemek elde değil...
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeÇarş. Mayıs 21 2008, 10:47

Teşekkür ederim özgem Smile
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimePerş. Mayıs 22 2008, 21:33

Mustafa Kemal bunu şu amaçla söylemiştir.Ben bu konuda erleştiriyorumda onu bence bunu dememliydi.
Ancak yeni bir ülke kurmuşsun ülkenin yıkılma olasılığı var sen Kürt sen Ermeni sen Çerkezsin deyip ayıramazdı.Yoksa ülke bir süre sonra bölünmenin parçalanmanın eşiğine gelirdi.
Düşünsenize arkadaşlar yeni savaştan çıkmışsınız.Ülke perişan ülke insanlarını birbirine bağlıycak bir düşünce olmalı bunun için milliyetçiliği vurgulamış amma yanında halkçılık devletçilik ilkeleri gibi sosyalizmden alıntı ilkelerde koymuştur.

peki viz halkların kardeşliğini savunan insanlar olarak zorla kürtlere tüksünüzmü dedirticez.Ben kendi adıma konuşuyayım.
Hayır ben böyle bir şey yapamam ben bir türküm ancak sosyalizm daha doğrusu sol enternasyonaldir.Bir solcunun görevi ve amacı türklüğünü yada başka bir millete mensupluğunu vurgulamak olamaz.Tekrar tekrar söylüyoruım biz halkların kardeşliğini en başındada tük ve kürt halklarının kardeşliğini vurgulamalıyız.Bu kadar
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeCuma Mayıs 23 2008, 00:40

Kimsenin kimseye zorla bir ırkı veya milleti benimsetmeye çalıştığı yok. Malumunuz, burası Türkiye. Türkiye'li olanlara da "Türk" diyoruz bildiğiniz üzere.. Orda vurgulanmak istenen, Türkiye toprakları içinde yaşayan hiç kimsenin, hiçbir milletin veya ırkın herhangi bir ayrıma maruz bırakılmadan, hepsinin "Türk" olarak görüldüğüdür.
Bu ****** düşmanlığı nerden çıkıyor onu da anlamış değilim ya hadi neyse..
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeCuma Mayıs 23 2008, 21:58

türkiyede kürtlerde vardıer bunu
1. büyük millet meclisinin birk naunju na bakarak analayabilirsinizs
orda şu gibi şeyler söyleniyordu özetl,iycem

Anadolu toprakları üzerinde iki kavim yaşamaktadır.Bunlar kürt ve türk kavimleridir.Bu iki kavim kardeştir.Bu kardeşliği bozmak isteyen herkes vatan hainidir.
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimeC.tesi Mayıs 24 2008, 11:05

Tamam işte, aynı şeyden bahsediyoruz..
Hiçbir ayrım gözetilmeden, herkesin eşit olduğu ve kardeş olduğu vurgulanıyor burda.. Değil mi?
orhanmaffia

orhanmaffia

Erkek

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimePaz Haz. 15 2008, 09:54

yoldaşlar niye tek bir anlam arıyoruz ki bence iki anlamda çıkarılabilir

Hem TÜRKlüğü en üst seviyede görmek
Hem de TÜRK olmaktan gurur duymak

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: "Ne Mutlu Türküm Diyene!"   "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Icon_minitimePaz Haz. 15 2008, 19:38

Ekhidna demiş ki:
Tamam işte, aynı şeyden bahsediyoruz..
Hiçbir ayrım gözetilmeden, herkesin eşit olduğu ve kardeş olduğu vurgulanıyor burda.. Değil mi?

iyide türkiyedeki herkes türk değil ama bu sözü herkese dayatıyolar kimse bir kürt e yada ermeniye ne mutlu türküm diyene dedirtemez ,geri teper

"Ne Mutlu Türküm Diyene!"
1 sayfadaki 1 sayfası