ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

inciraltı katliamı

2 posters
YazarMesaj
devran

devran

Kadın

inciraltı katliamı Empty
MesajKonu: inciraltı katliamı   inciraltı katliamı Icon_minitimePaz Şub. 17 2008, 00:51

Tarih 12 Haziran 1980’i gösteriyordu.

İzmir’in İnciraltı öğrenci yurdu, Anadolu’nun dört bir yanından üniversite kapılarında “umut” aramak için gelen liseli öğrencilerle doluydu... Yurdun üniversitede okuyan sürekli öğrencileriyle liseliler, yurt bahçesinde toplanmış, sınav öncesi bir eğlence tertiplemişlerdi.

MHP’li faşist Üsteğmen Hasan Dimici, öğrencilerin şenliği sürerken, binlerce askeriyle sinsice İnciraltı yurdunun etrafını sarıyordu. İzmir polisi yurdun bulunduğu bölgenin giriş-çıkışlarını kesmiş, İnciraltı yurduna ulaşacak yardımı önlemekle görevlendirilmişti. Düşman bölgesine çıkartma yapmak üzere eğitilmiş, özel donanımlı Foça Amfibi Birliği de “görev” başındaydı. Üsteğmen Hasan Dimici, generallerden aldığı emirle, taburunu İnciraltı Yurdu kapısına dayadı. Faşist Üsteğmen “Türküler sussun, halaylar dursun, herkes ayağa kalksın!” diye bağırdı. Öğrenciler karşılarındaki yüzlerce silahlı askerle göz göze geldi. “Ateş!” diye höykürdü eli kanlı faşist. Kurşunlar genç bedenlerin kollarına, göğsüne saplandı. Erkek-kız öğrenciler can kaygısıyla kendilerini yere attılar. Yine “ayağa kalkın” diye böğürdü faşist. Öğrenciler kaçıştılar. Bir kısmı “Kahrolsun Faşizm!” sloganını haykırdı. G-3’ler, Tomson’lar yeniden ateşlendi. 6 öğrenci, katledildi. Üniversite umutlarıyla gelmişlerdi, üniversite mezarları oldu. Bu apaçık devlet terörüydü. Yaralı ve sağ kalma “şansı”nı bulanlar, gözaltına alınarak İnciraltı yollarına dizildiler kurbanlık koyunlar gibi. Polisler yetişti hemen. Asker çekildi. Polis copu indi bir çoğu yaralı yerde yatanların üzerine.

Resmi olarak 6 öğrencinin asker kurşunuyla öldüğü kabul edildi. Birkaç kurbanlık “erat” tutuklandı. Emri verenler, sıkıyönetim zamanı, emir alanları “yargıladılar”. Üsteğmen Hasan Dimici, 2 yıl “ceza” aldı. Sonuçta şartlı tahliye, infaz indirimi, zaman aşımı derken serbest bırakıldı. Ve bu pervasızlığa “Hukuk Devleti” dendi.

İnciraltı katliamı da Susurluk hukukunun değil, halkın hukukunun bakacağı bir davadır artık
solcukemalist

solcukemalist

Erkek

inciraltı katliamı Empty
MesajKonu: Geri: inciraltı katliamı   inciraltı katliamı Icon_minitimePaz Şub. 17 2008, 20:45

ben balçova da oturuyorum ve inciraltı bize vağlıdır pek çok kez oralarda dolaştım oprda bi kaç yurt var bu olayın olduğunu bilmiyodum
hatırlattığın için saolasın

inciraltı katliamı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-