ATA-GENÇ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA-GENÇ

AnasayfaPortalGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kemalizm ve Sosyalizm

+3
Umudun Türküsü
devrim_özlemi
Okaliptus
7 posters
YazarMesaj
Okaliptus

Okaliptus

Erkek

Kemalizm ve Sosyalizm Empty
MesajKonu: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimeSalı Nis. 15 2008, 18:40

Bu aralar birşey görüyorum. Bazı Kemalist'ler, Sosyalist'iz diyebiliyor.. Kemalizm ve Sosyalizm veya Komünizm birbirinden apayrı şeylerdir.. Bir insan hem Kemalist hemde Sosyalist olamaz..

Sizinde fikirlerinizi bekliyorum.. Eğer olabilir diyorsanız gelin ispat edelim..
devrim_özlemi

devrim_özlemi

Kadın

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Nis. 16 2008, 14:51

her farklı ideolojiye mensup olan insanlar içinde biryerde mutlaka sosyalisttir diye düşünüyorum çünkü halçılık ve eşitliği Mustafa Kemal de destekliyor Sosyalizim de. Ortak yönleri olduğu için böyle bişey mümkün olabilir çünkü ben de kendime Kemalist Sosyalist diyorum
Okaliptus

Okaliptus

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimeÇarş. Nis. 16 2008, 19:02

devrim_özlemi demiş ki:
her farklı ideolojiye mensup olan insanlar içinde biryerde mutlaka sosyalisttir diye düşünüyorum çünkü halçılık ve eşitliği Mustafa Kemal de destekliyor Sosyalizim de. Ortak yönleri olduğu için böyle bişey mümkün olabilir çünkü ben de kendime Kemalist Sosyalist diyorum

Yanlışın var.. İsimsel olarak değil uygulanış olarak bakarsan, Kemalizm'deki halkçılıkla Sosyalizm'deki halkçılık'ın uygulanış biçiminden aynı değildir..

Sosyalizm'in diğer ismi halkçılıkır ve iktidar, üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan bir düşünce sistemidir.
Umudun Türküsü

Umudun Türküsü

Kadın

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 05 2008, 22:05

Devrimcilik ve Halkçılık ilkeleri Sosyalizmden alıntı değil midir?

bu nedenle kısmen sosyalist olmuş olmuyor mu Kemalist kesim...?
dediğim gibi kısmen ama.. (:
çünkü günümüz sosyalistleri ve Kemalistleri arasında bazı durumlarda büyük uçurumlar olabiliyor...

ve hem Kemalist hem de Komünist olduğunu iddia eden biri varsa zaten ölsün :/
direk kendisiyle çelişir yani.. (:
öncelikle öyle birisi karşınıza çıkarsa alıp bildiğiniz herşeyi anlatmalısınız bence.. (:
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 05 2008, 22:38

bir insan hem sosyalist hem kemalist olabilir dostum Very Happy
örnek deniz gezmiş bir sosyalistti ancak kemalist yönleri de vardı
bunu görmezden gelemeyiz dostum
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 05 2008, 22:40

ayrıca yukarı yazmadım nihal atsız isminde bir faşist vardır adam tam ırkçı
ancak troçki den etkilenmiştir yani bir uçtan bir uça yani farklı düşüncelerin karışımından yeni düşünceler doğabilir dostlar
foraa

foraa

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePaz Mayıs 18 2008, 18:12

temelinde kemalizm i alarak sosyalist olunabilir bence...
https://ata-genc.yetkin-forum.com
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePaz Mayıs 18 2008, 18:26

foraa, avatarını çok daha küçük resimlerden seç.
Bkz: Forum kuralları
DEV-GENÇ

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePaz Mayıs 18 2008, 18:43

Bence felsefik olarak benzerlikleri olmasına karşın kemalizm ve sosyalizm ayrı ideolojilerdir ve aynı anda ikisini savunmak aptallıktır. Belki kemalizm sosyalizme geçiş için bir basamaktır denebilir ama bu da dar ve bayağı bir görüşten öteye gidemez. Kesin olarak diyebilirim ki ikisini de savunmak cahilliktir. Zaten kemalizmde devrim adına fazla bir şey yoktur. Sadece yüzeysel olarak dil, şapka vs. devrimleri vardır.Sosyalizm ise kökünde ekonomik temelleri olan başlı başına orijinal bir devrimdir. Ben kemalist değil sosyalistim.
Denizlere gelince, onların kemalist olan tek çizgisi 2. Kurtuluş Savaşı istemeleridir...

Edit: Büyük harfle yazmak yasak... Mesaj düzeltilmiştir.
Ekhidna
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePaz Mayıs 18 2008, 23:53

dev-genç güzel özetlemiş kemalizmin bazı özwllikleriyle sosyalizmin özellikleri birbirine benzer yanlız
sosyalizmle kemalizmin ekonomik özellikleri biribirine benzerdir
kemalizmin savunduğu kamu ekonomisidir
sosyalizmde çok az değişik olmakla beraber aynı düzeni savunur.
şuan türkiyede ikiside yok malesef
Ancak mustafa kemal daha sonra kapitalizme geçişin temellerini atmıştır

kemalizmde dediği gibi devrim kısıtlıdır anca seçimle yada bir yerlere gelerk devrim yapılır. Ancak bu yol başarısızdır ecevitte bunu yapmaya çalıştı ama derin devletin oyunları buna engel oldu. Aslında kemalizme burjuva devrimi yada jakoben devrimide denebilir tam olarak jakoben olmasada

Sosyalizmde ise direkt halk devrimi vardır. Ya silahla yada kitlesel eylemlerle yapılır.

En son caner tarafından Ptsi Mayıs 19 2008, 00:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 19 2008, 00:14

Kemalizmle sosyalizm tabi ki farklı şeylerdir fakat, devrimle inkılap kavramını da karıştırmamak gerek..
******'ün gerçekleştirdiği inkılaplar sosyalizmin veya kemalizmin bir parçası değildir. Yeni bir Türkiye kurulma aşamasında gerçekleşmesi gereken yeniliklerdir. Zemini değiştirmek denebilir bir bakıma..
Kemalizm, ******'ün ideolojisidir. Emre Kongar der ki,
"Geleneksel olarak "******çülük" ya da "Kemalizm" terimleriyle adlandırılan, Mustafa Kemal ******'ün ideolojisi, O'nun söyledikleriyle olduğu kadar, yaptıkları ile de biçimlenen bir düşünce sistemi, hatt>â bir uygulama programıdır."

Ben sosyalizmle kemalizmi bir arada değerlendirmiyorum çünkü gerçekten apayrı kavramlar bunlar.. Günümüzde kemalizm, yerini ******çülüğe bıraktı.. Ana ilkesi, herkesin her zaman söylediği fakat bir türlü gerçekleşemeyen "muhassır medeniyetler seviyesine ulaşmak"tır.
Sosyalizm ise bundan daha farklı olarak, siyasi ve sosyal eşitlik, emekçi sınıfı, üretimin ve iktidarın halkın elinde olması gibi kavramları içerir.. Aslına baktığımızda mantık olarak aynı kapıya çıkıyormuş gibi görünse de kemalizm ve sosyalizm aynı şey değildir.
Ben kemalizmi bir siyasi görüş olarak nitelendirmiyorum. Siyasi görüş niteliği taşıyan sosyalizmdir. Zaten Türkiye'de her sosyalistin ******çü olması gerekir.. Fakat bu bir siyasi görüş değildir. İdeolojiyi benimsemekten çok, ******'ü benimsemektir..

Ve son bir şey: ****** nasıl kapitalist oluyor? ******'ün en önemli ilkelerinden biri olan Devletçilik neye dayanıyor? Amerika'ya mı?
Saçma bir şey bu.. ****** kapitalist değildir.. Bu durum ******'e komünist ya da faşist ya da ırkçı demeye benzer..
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 19 2008, 00:36

******e kapitalist demedim.Aslında orda gecenin verdiği ve bir yanan film izlememin verdiği moronluğun etkisi ile öyle yazmışım.
Onu şu şekilde değiştirelim.
Kapitalist sisteme geçişin tememerini atmıştır. Özel sektörü geliştirmeye çalışmıştır. Bazı girişimcileri özendirmiştir.Bunlara krediler vermiştir.örnek koç ailesi (vehbi koç).

önceki msjımıda düzelttim
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 19 2008, 00:46

******'ün asıl amacı kapitalizme geçişi kolaylaştırmak değildi tabi.. Sadece, bunu kullananlar oldu ve bu hale geldik..
DEV-GENÇ

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 19 2008, 15:14

yoldaşlar mustafa kemal'i yerden yere vurmak gibi bir amacım yok.fakat mustafa kemal'in yaptığı devlet eliyle bir avuç finans-kapitali güçlendirmek olmuştur.kısacası yaptığı burjuva devriminin sonucu olarak kökü dışarıda olan bir kapitalizmi desteklemiş bununda sonucu olan kökü dışarıda olan siyasi bir iktidar yaratmıştır ki demokrat parti,adalet partisi,özal hükümeti ve şimdiki akp hükümeti bunun sonucudur.daha ayrıntılı bilgi için devrimci demokrasinin programı ve kemalizm iyice irdelenmelidir..............
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 19 2008, 15:51

******'ün inkılapları yaptığı dönemi ve koşulları da iyi irdelemek gerekiyor. ******'ü ve kapitalizmi aynı cümle içinde kullanmak bile saçma bence..
****** yeni bir Türkiye yaratmaya çalışırken, birkaç kişi bulduğu fırsatı değerlendirdi. Kapitalizm ******'ün çalışmalarının veya devrimlerinin bir sonucu değildir. Kapitalizm, bahsettiğin parti ve insanların çıkar çatışmasına girmelerinin sonucudur. ******'ün hedeflediği, kendi ayakları üstünde durabilen ve gelişen Türkiye'ydi ve yenilikleri de o doğrultuda yaptı. Savaştan yeni çıkmış, milyonlarca kayıp vermiş bir ülkeden bahsediyoruz. Sonrasında ise temeldeki boşlukları süistimal edenler ve bunları kullananlar yüzünden, bahsi geçen kapitalizm ülkemize girmiştir. Bunun sorumlusu olarak ******'ü göstermek çok saçma..
DEV-GENÇ

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 19 2008, 16:14

yoldaş ekhidna senle yüzyüze görüşebilirsek bu konuyu daha ayrıntılı konuşuruz yazmaya vaktim yetmiyor fakat mustafa kemal'in paşa camiindeki hutbesini okursak kökü dışarda olan kapitalizm i nasıl desteklediğini anlarız yumarım........
ayrıca senle meydanlara inmeyi isterdim Cool
Ekhidna

Ekhidna

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePtsi Mayıs 19 2008, 16:22

Olur tabi daha ayrıntılı konuşuruz, fakat ben ******'ün yaptığı devrimleri ve inkılapları bu dönem şartları içerisinde değerlendirmiyorum bu yüzden de kapitalizme neden olduğunu veya kapitalizmi desteklediğini düşünmüyorum.. Öyle olunca da ilkeleriyle çelişiyor çünkü..
Meydanlara da ineriz işimiz ne Smile
caner

caner

Erkek

MesajKonu: Geri: Kemalizm ve Sosyalizm   Kemalizm ve Sosyalizm Icon_minitimePerş. Mayıs 22 2008, 21:39

evt dev-genç e aynen katılıyorum bende bu başlık altında bütün söylediklerine

Kemalizm ve Sosyalizm
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-